Aj keď sa dnes mnohí na túto dobu sťažujú, existuje určite nespočetné množstvo výhod v rôznych sférach života. Vďaka moderným technológiám, ktoré sa neustále rozvíjajú, si dokážem z domu vybaviť takmer čokoľvek. Dokážem si nakúpiť nielen potraviny, ale aj nábytok. Internet je plný dôležitých informácií, denne sa na nás valia nové a nové informácie. Prečo ich nevyužiť napríklad aj pri hľadaní úveru?

Nemal som dosť peňazí, a tak som si chcel požičať

Ja som veľký fanúšik „dneška“ a snažím sa využívať všetky výhody, ktoré sa mi naskytnú. Nebolo tomu inak ani v poslednom období, keď som riešil zariaďovanie obývačky. Po dlhšej dobe som si chcel byť trocha oživiť a zmodernizovať, no nemal som dostatok peňazí. Keďže obývacia izba potrebovala zmenu akútne, neváhal som a začal som sa zaujímať o úver.

Obmedzené kritériá

Úver, ktorý by bol ušitý pre mňa na mieru a ktorý by som dokázal splácať. Na začiatku to boli pre mňa najdôležitejšie kritériá, no v procese hľadania výhodného úveru som prišiel na to, že existujú dôležitejšie parametre, na ktoré je dôležité zamerať sa. Mnoho ľudí má obmedzené nazeranie a kritériá, a to sa neraz odrazí negatívne na celkovom preplatení úveru.

Zameral som sa na dôležité parametre

V minulosti by ste si museli po ponuku od bánk zájsť priamo na pobočky. Ak by ste chceli mať objektívny názor, potrebné sú aspoň tri či štyri ponuky od rôznych bánk. Dnes, keď mám všetko na dlani, to môžem urobiť aj bez toho, aby som opustil domov. Z pohodlia domova som si začal prezerať aktuálne ponuky bánk na internete. Každá prichádza s niečím iným a zorientovať sa v nich sa môže zdať náročné. Pritom je len dôležité vedieť, na ktoré parametre by ste sa mali zamerať.

Sám som to nevedel, no postupne som si určil podmienky, ktoré by mal môj úver spĺňať, aby bol pre mňa výhodný.

Výška úroku nie je priorita

Asi ako každého z nás, aj mňa zaujímala najviac výška úroku. Chyba. Prečo? Výška úroku je smerodajná, no nemala by pre vás znamenať prioritu. Samozrejme, zaujali ma najviac ponuky, kde bol úrok najnižší, no poplatky, ktoré sa za ním skrývali, ma odradili. Zväčša sa za ponukou s veľmi nízkym úrokom nachádzajú poplatky, na ktorých prerobíte. Väčšinou ide o prvú ponuku, ktorá sa na vás „vyvalí“ z obrazovky televízora. Reklamy aj mňa kedysi zlákali a v minulosti som sa na takom úvere popálil. Teraz som bol obozretnejší.

Viac som sa zaujímal o ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN)

Nízky úrok je fajn, no údaj, ktorý ma zaujímal viac, bola ročná percentuálna miera nákladov. Ide o súhrn všetkých poplatkov, ktorý vás informuje o tom, koľko na danom úvere celkovo preplatíte. Ročná percentuálna miera nákladov v sebe skrýva poplatky za poskytnutie úveru, ale aj pravidelné poplatky, ktoré by som platil spolu s mesačnou splátkou. Vo všeobecnosti platí, že čím je údaj RPMN nižší, tým je úver výhodnejší.

Chcel som nízku mesačnú splátku, no nepreplatiť

Dovoliť si splácať úver bola ďalšia moja podmienka. V praxi to znamenalo to, koľko budem mesačne za úver platiť. Výška mesačnej splátky sa odvíja od viacerých skutočností. Závisí od celkovej sumy, ktorú si chcete požičať, ale najmä od toho, na aký čas ste si rozložili splácanie úveru. Ja som to chcel stihnúť čo najskôr, no nie na úkor vysokej mesačnej splátky, ktorá by bola pre mňa likvidačná. Veľkou chybou, ktorú mnohí pri výbere úveru robia, je práve to, že pri dosiahnutí čo najnižšej mesačnej splátky na úvere neskutočne preplácajú, keďže doba splácania je dlhšia.

Hľadať a porovnávať

Okrem týchto parametrov, ktoré by ste si mali pri výbere všímať, je naozaj dôležité aj samotné hľadanie. Mnohí ho preskočia a skončia pri prvej, maximálne druhej ponuke. Hľadať a porovnávať je veľmi dôležité, veď ide o niečo, čo sa s vami môže ťahať aj niekoľko rokov. Preto poznať dokonale podmienky zmluvy je na nezaplatenie. Pritom mnohí o to nedbajú a pozornosť kladú len na výšku úrokov či mesačných splátok. Ja osobne som tomuto procesu venoval dostatočne dlhý čas, aby som vedel, ktorá ponuka bude najvýhodnejšia.

Vypočítajte si úver priamo pre seba

Každý z nás je iný. Máme iné požiadavky, rôzne finančné pomery, a preto si každý musí „napasovať“ úver priamo na seba. Niekde vám môže pomôcť aj úverová kalkulačka, kde si po zadaní rôznych parametrov, môžete pre seba nájsť najvhodnejší úver.

Je tomu zhruba polrok, čo splácam úver. Obývačka je už zariadená novým nábytkom a ja som spokojný, že som hľadaniu vhodného úveru venoval dostatok času. Dokážete to hravo aj vy, z pohodlia vášho domova.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s