Na priateľských návštevách a posedeniach sa človek dozvie čokoľvek. Kto, kde s kým, za čo, prečo, a tak ďalej. No a ak sa k tomu pridá aj alkohol, tak ústa prezradia informácie doposiaľ zo skrine s názvom prísne tajné. Len vtedy dostávame do uší to najpikantnejšie. Jasné, že i pracovné záležitosti a politika prídu na pretras, no súkromie iných nás akoby podvedome zaujíma zo všetkého najviac.

Hovorím o tom preto, lebo na poslednom takomto stretnutí priateľov, lepšie povedané bývalých spolužiakov z gymnázia nám naša spolužiačka po neviem koľkých pohárikoch prezradila, že sa takmer po dvadsiatich rokoch rozviedla. Na moment sme všetci zostali ako obarení. Neverili sme vlastným ušiam. Marta, tá pre ktorú bolo manželstvo a usporiadaná rodina vždy niečo sväté, tá že to vzdala? Po chvíli trápneho ticha sme sa dozvedeli, čo je za tým všetkým.

Začiatky sú vo všetkom vždy ťažké

Marta si po skončení gymnázia nemohla nájsť zamestnanie po akom túžila, a tak sa rozhodla pre ďalšie štúdium na strednej zdravotnej škole. Keďže maturitu mala už vo vrecku, stačili dva roky, počas ktorých sa zoznámila s chýbajúcimi vedomosťami. Po záverečných skúškach a získaní diplomu nastúpila do najbližšej okresnej nemocnice.

Nastali pre ňu dovtedy nevídané časy. Neznáme a nie ktovie ako prívetivé prostredie, kvantum nočných služieb, biedna výplata, každodenné trmácanie sa autobusom na privát, no mnohokrát zapochybovala, že spravila dobre. No a známosti približne také ako u ostatných kolegýň. Zavše dobre, inokedy nuda, ba až bezvýchodiskovosť. Tak po tomto rozhodne netúžila. Korunu tomu všetkému nasadili matkine výčitky ohľadom vydaja a vnúčat.

Niekedy je životný osud nevyspytateľný

Marte raz praskli nervy a povedala si, že sa vydá za prvého chlapa, ktorý ju osloví. Ako áno, ako nie, sedela raz po šichte na káve v divadelnom bare. Pri druhej cigarete počula zrazu nad sebou mužský hlas. Pomaly zdvihla hlavu a unavenými očami hľadala majiteľa. Kúsok od stola stál mladík približne v jej veku a čakal na reakciu. No a keďže predsavzatie je predsavzatie, Marta sa odovzdala osudu.

Nebudem vás dlhšie naťahovať. Po pol roku chodenia bola svadba akú si v dedine nepamätajú. Toľko svadobných darov, že by ich mohli rozdávať na všetky strany. A najštedrejší boli manželovi rodičia. Pri krájaní svadobnej torty im slávnostne odovzdali kľúče od nového bytu. Bolo, že to radosti. Večnému sťahovaniu z jedného podnájmu do druhého navždy odzvonilo. Konečne nastane to, po čom podvedome túžila. Manžel, rodina a deti.

Každá minca má dve strany, to platí vždy a všade

Lenže došlo k tomu, čo sa miliónkrát opakuje. Prvé roky spoločného života ako v rozprávke, no po tie ďalšie povinnosti, povinnosti a zase iba povinnosti. V práci sa Marta nezastavila, doma druhá šichta, a manžel? Ten po prvotnom ošiali vytriezvel a poďho na zlé chodníčky. S kamarátmi začal tráviť čoraz viac a viac času. Schádzali sa v blízkej krčme, klebetili, hrali karty a samozrejme popri tom popíjali. A niekedy priam nasávali, aby zahnali všedný stereotyp.

Martu to raz tak dopálilo, že dala manželovi ultimátum. Buď ona a rodina, alebo partia z mokrej štvrti. Na chvíľu hrozba zaúčinkovala, no viete ako to chodí. Zvyk je železná košeľa, a tak po nejakom čase sekania dobroty, ctený manžel znovu večer, čo večer sedel na svojej vyárendovanej pohostinskej stoličke. Došlo to tak ďaleko, že jedného dňa si našiel svoje dva kufre pred dverami. Súd ich rozviedol pomerne rýchlo ale najhoršie na tom celom bolo, že dedina spolu so svokrovci dávali za vinu Marte.

Druhýkrát to bol zásah do čierneho

Marta sa ešte necítila do šrotu a rozhodla si preto nájsť nového partnera. Hádam sa tentokrát šťastie usmeje na ňu. A veruže i usmialo. Cez internet naďabila na solventného Švajčiara, obchodného riaditeľa farmaceutickej firmy. Tentokrát nenechala nič len tak. Nahodila najmodernejší look a poďho na prvé stretnutie. Slovo dalo slovo a za pár týždňov neustáleho zvažovania hajde za hranice rodnej vlasti.

Po príchode do Švajčiarska nemohla uveriť vlastným očiam. Prívetiví ľudia, parádne platy, no hotový raj. A čo si všimla najviac bolo to, že ženy v jej veku tam vyzerali akoby mladšie. Partner jej povedal skutočný dôvod. V súlade s novodobým trendom, byť neustále mladý, tamojšie ženy po štyridsiatke absolvujú rôzne omladzovacie kúry v rámci ktorých je okrem iného samozrejmosťou operácia očných viečok.

Do nového života s novými očnými viečkami

Marta si povedala, že to skúsi tiež, však každá žena nech pochádza odkiaľkoľvek sa chce páčiť sebe a okoliu. Poklesnuté očné viečka jej behom jednej hodiny špičkový očný lekár vytvarovali do pôvodného tvaru a uľavil tak unaveným očiam a zníženému sebavedomiu. Na večerných recepciách, nechceli muži i ženy Marte veriť, že má toľko rokov, koľko má.

Tak to preto sa nám Marta okrem iného zdala taká svieža. Ani keby jej zastali roky. Raz darmo, dnešná medicína dokáže hotové zázraky už aj na počkanie. No a aby som to nejako ukončil. Marta má nový život a nové očné viečka vďaka ktorým sa za ňou, podľa jej slov otáčajú aj tínedžeri.

Vidíte, čo sa všetko človek nedozvie na obyčajnom stretnutí. Ale práve o tom je život.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s