Prázdniny pred dverami a ja neviem, čo s deťmi. Niečo pokryjem dovolenkou ja, niečo žena, ale na celé dva mesiace to určite stačiť nebude. Kolega to rieši táborom a kurzom angličtiny v Bratislave. Chcel som sa tomu vyhnúť. Nebudem deti trápiť ešte aj cez prázdniny, ale nemám na výber. Deti o mojich plánoch ešte nevedia. Zisťujem, ktorý kurz nám bude vyhovovať najviac.

Prázdniny sú dlhé. Treba ich správne využiť

Okrem toho, že svojim deťom vyplním počas prázdnin čas, urobia si pred spolužiakmi vedomostný náskok a v septembri budú na angličtine za frajerov. Aj to je dôvod, prečo to s prázdninovým kurzom angličtiny risknúť. Deti cez prázdniny veľa zabudnú, tak aspoň nevyjdú z cviku a naučia sa aj niečo nové. Dúfam, že moje deti na to budú mať rovnaký názor.

Kurz, v ktorom majú veľa slov

Angličtinu treba. To mi je úplne jasné. Hľadám niečo, čo by deti veľmi nezaťažilo, ale aby sa aj čomusi naučili. Vôbec nie som náročný. Gramatika je fajn, ale slovnú zásobu nenahradí. Predstavujem si to tak, že deti sa na prázdninovú angličtinu budú tešiť, lebo to nebude vyzerať ako v škole. Nech sa s tou angličtinou jednoducho hrajú a veľa rozprávajú.

Skupinové kurzy majú svoje čaro

Kolega spomínal, že sa im osvedčili skupinové kurzy. Deti si našli veľa nových kamarátov, hodina im rýchlejšie prešla a nemali problém komunikovať. Veľký šok vraj zažil, keď si jeho osemročná dcéra vypýtala zmrzlinu na dovolenke úplne sama. Môj syn je hanblivý. Možno sa v skupinke rovesníkov osmelí a na dovolenke sa dožijeme podobného prekvapenia. Skupinky majú najviac 10 členov, takže je isté, že každé dieťa sa dostane k slovu.

Hodinový, denný či týždňový? Čo vyberieme?

Hodiny angličtiny počas prázdnin sú raz-dvakrát do týždňa. To zvládneme. Môžeme to risknúť aj jazykovým táborom. Tam to bude, čo sa jazyka týka, najintenzívnejšie. Do denných táborov berú deti od 7 do 14 rokov a poobede nám ich vrátia. Týždenné sú od 8 do 14 rokov. V pondelok ich odvezieme, v piatok si po ne prídeme. Len či to bez nich celý týždeň vydržíme.

Ponuka je veľká. Ktorý kurz im vybrať?

Rozhodol som sa zmapovať situáciu a zistiť, aký kurz angličtiny v Bratislave je najlepší. Google mi vyhodil niekoľko jazykových škôl, tak som do nich nakukol. Všade nejaká overená metóda, vďaka ktorej sa moje deti naučia komunikovať hravou formou a na 100 % si ju obľúbia. Callanova metóda, Happy English, metóda DME… Skvelé. Ktorú z tých overených metód teraz vybrať? Páči sa mi názor, že žiadna overená metóda nie je zázračná. Dieťa sa musí naučiť v angličtine rozmýšľať a tvoriť. Native speaker je dobrá možnosť. A jasné, anglické pesničky sú vraj tiež cestou k úspechu, lebo dieťa sa s melódiou zžije skôr.

Na jazykovom kurze mi ukážu, ja si zapamätám

Niektoré kurzy sa jazyku venujú aj v praxi. Zoberú deti na výlet a učia sa to, čo okolo seba vidia. Niekedy dokonca varia či pečú. Toto sa mi páči. Preniesť jazyk do reálneho života. Deti nemajú pocit, že sa učia, osvoja si angličtinu počas každodenných činností, rozviaže sa im jazyk a prestanú sa báť rozprávať. A naučia sa v cudzom jazyku aj myslieť, nielen ho doslovne prekladať. Spoja príjemné s užitočným a o chvíľu nebudem svojim deťom rozumieť ani ja.

Hlavne prirodzene

Všade zdôrazňujú, že učenie angličtiny má byť prirodzené a dieťa do učenia netreba nútiť. Asi na tom niečo bude. Zhodnú sa na tom všetky jazykové školy, ktoré som si doteraz pozrel. Angličtinu sa deti nemajú učiť. Majú si ju osvojiť tak ako materinskú reč. Aby sa im dostala do každej bunky a aby reči dokázali prirodzene prepínať. Začnem im púšťať anglické rozprávky. Nech si nemyslia, že Pinocchio rozpráva len po slovensky. Pinocchio anglicky vie, chcem vedieť aj ja.

Ukážková hodina rozhodne

O letných jazykových kurzoch v Bratislave som prečítal už asi všetko. Pozývajú ma na ukážkovú hodinu, ktorá ma má o mojom správnom výbere presvedčiť. Zoberiem aj deti. Aby si samy vybrali, čo sa im najviac páči. Ony tam budú chodiť, tak nech sa na tú angličtinu tešia. Angličtinu dnes musí vedieť každý. Vďaka nej sa moje deti dohovoria všade a možno im otvorí dvere do lepšieho sveta.

Prihlásim na angličtinu aj seba?

Vždy som chcel rozumieť tomu, čo spieva Queen a Ed Sheeran a mojím azda najväčším snom je prečítať najnovšiu knihu Stephena Kinga v jeho rodnom jazyku. Pozerať film a nečítať titulky? To by bola paráda. Mohol by som v kine viac pozornosti venovať manželke. Neviem, či sa na angličtinu nakoniec neprihlásim aj ja.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s