Kým v minulosti bolo bežné, že bankové účty sme si zakladali až pri vstupe do prvého zamestnania, poprípade počas vysokej školy, teraz je všetko iné. Hoci som s tým na začiatku stotožnený nebol, neskôr sme s manželkou museli priznať, že založiť našim deťom účet pre mladých bolo naozaj dobré rozhodnutie. A poviem vám aj prečo.

Už vo svojom nedávnom článku z minulého roka som sa bližšie pozrel na bankové produkty určené špeciálne pre mladých ľudí. Išlo o účty pre deti a mladých, vďaka ktorým sa môžu už aj nedospelí ľudia cítiť zodpovednejšie a takisto si môžu prostredníctvom sporiacich účtov šetriť na svoje záľuby či sny, ktoré by chceli v budúcnosti dosiahnuť. V tomto článku sa zameriam skôr na to, ako sa dajú takéto účty zriadiť (podľa vlastnej skúsenosti) a ako využívanie týchto účtov našimi synátormi prebieha zatiaľ na výbornú.

O účtoch pre mladých

Existujú v podstate dva bankové účty pre mladých ľudí, a to bankové konto pre deti – od narodenia do veku 15 rokov a účet pre mladých od 15. do 18. roku života. Tieto dva účty sa od seba v podstate nelíšia – oba môžu byť založené a vedené úplne bez poplatkov, zahŕňajú vlastnú platobnú kartu k účtu, 3 výbery z bankomatu mesačne zadarmo a výbery v zahraničí zadarmo pri výbere konkrétnej sumy peňazí.

Založenie týchto účtov je relatívne jednoduché aj pre mladých. Keď sa to dozvedeli naše deti, chceli mať hneď svoj účet. Dlhší čas som to odmietal. Keď som si uvedomil, že synovia majú len 16 a 14 rokov – a spomenul si na časy, keď som bol v ich veku ja – tak som si povedal, že toto im naozaj ešte netreba.

Staršiemu synovi sa však stalo, že na školskom výlete súrne potreboval peniaze. V hotovosti sme mu však dali len určitú sumu a tak nastal trochu problém. Keby už vtedy mal svoj účet a k nemu platobnú kartu, mohol by si tie peniaze jednoducho vybrať. Odvtedy som zmenil svoj postoj a začal som nad založením účtu pre naše deti naozaj rozmýšľať, až sme sa napokon s manželkou zhodli a účty založili obom deťom.

Už aj naše deti majú svoj účet

Keďže my so ženou máme osobné účty od mBank, aj deťom sme uzavreli účty v tejto banke. Tomu staršiemu, ktorý má 16 rokov, stačilo predložiť občiansky preukaz a získal tak účet na vlastné „triko“, ktorý je úplne zadarmo. Zadarmo má takisto aj 3 výbery z bankomatu u nás bez ohľadu na výšku vyberanej sumy.

V zahraničí sú výbery zadarmo tiež, no len ak vyberie sumu nad 70 eur. K účtu dostal bezkontaktnú platobnú kartu, takže už na žiadnom výlete sa mu nestane, že by mal nedostatok peňazí. Navyše svoje úspory a platby môže kontrolovať prostredníctvom bezplatného internet bankingu a to už aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Mladší 14-ročný syn má ešte účet pre deti, kým nedovŕši 15 rokov. Tento účet môžem sledovať aj ja – pre prípadnú kontrolu. Ale čo ma teší najviac, je to, že okrem sporiaceho účtu pre syna som k tomuto účtu získal zvýhodnený sporiaci účet aj pre seba. Syn si šetrí na nový bicykel a ja, ktovie, možno aj na nové auto. Bonus je, že aj k tomuto detskému účtu môžem dostať pre syna kartu, ak by to bolo potrebné.

Založenie účtov bolo naozaj jednoduché. So starším synom som išiel účet založiť priamo do pobočky banky a skutočne mu na to stačil iba občiansky preukaz. Mladšiemu synovi som pomohol vyplniť online formulár na zriadenie účtu na stránke banky. Následne nám v priebehu týždňa bola kuriérom doručená zmluva, ktorú sme podpísali, a ako doklad bolo treba predložiť synov rodný list.

Naše skúsenosti s využívaním bankového účtu deťmi

Kým dávnejšie som o možnosti, aby moje deti mali účet už v takom mladom veku, úplne pochyboval, teraz vôbec neľutujem, že sme im to s manželkou nakoniec dopriali. Výhodou týchto účtov je, že ako zákonný zástupca mám právo kontrolovať pohyby na účtoch svojich detí (aspoň u toho mladšieho) a takisto nastaviť mesačné limity – aby predsa len nedošlo k nezmyselnému utrácaniu našetrených peňazí.

Výhodou je samozrejme aj to, že doteraz deťom poskytované vreckové v hotovosti im radšej pravidelne posielam na účet a všimol som si, že odkedy ho dostávajú v tejto forme, nekupujú si zbytočnosti (napr. sladkosti) v takej miere ako predtým.

Hoci si mnohí z vás môžu myslieť, že ideálny čas na vlastnenie účtu a platobnej karty je až v dospelosti, mýlite sa. Pokiaľ svoje deti vediete k úprimnosti a už od útleho detstva ich oboznamujete s hodnotou peňazí a učíte ich šetriť, bankové produkty pre mladých môžu len dopomôcť k ich finančnej gramotnosti. Všimol som si, že odkedy majú moje deti svoj vlastný účet, akoby rýchlejšie dospeli.

Aspoň čo sa týka otázky financií, určite… Viac sa o túto problematiku zaujímajú, prečítali si viacero článkov na internete, ale mnoho otázok smerovali aj na mňa. Bankové účty môžu skutočne mladým ľuďom pomôcť byť zodpovednejší. Mať prehľad o svojich financiách už „od malička“ a takisto sa naučiť šetriť, to je veľká výhoda.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s