Prednedávnom ma navštívil kamarát. Okrem iného som sa od neho dozvedel, že plánuje s celou partiou v rámci predĺženého víkendu zájsť si zalyžovať do rakúskych Álp. Ďalej mi povedal, že všetci sa odvezú v jeho sedemmiestnej dodávke. Nech nemusia míňať zbytočne benzín a nasadzovať na strechy strešné nosiče s boxom pre lyže. A vôbec, v jednom aute im vraj bude veselšie.

Lenže potom sa ma neistým hlasom opýtal, či spravil dobre. Lebo čo ak sa stane niečo, s čím nikto neráta? Čo ak dôjde k nehode? Kto bude potom braný na zodpovednosť? Videl som na ňom, že zrazu sa pred ním objavilo veľa nezodpovedaných otázok naraz. Keďže som ale absolvoval dovolenku s kamarátmi v zahraničí už niekoľkokrát, mal som isté skúsenosti.

Nikto nám neporadí lepšie než naša poisťovňa

V prvom rade som kamarátovi navrhol, aby  sme spolu zašli do jeho poisťovne, tam, kde má poistenú tú svoju dodávku. Kamarát s nadšením súhlasil a spýtal sa ma, či by sme tam nezašli hneď teraz. A keďže som nemal akurát čo robiť, súhlasil som a šli sme. V poisťovni nás privítala usmievavá pani. Posadila nás oproti sebe a pozorne si nás vypočula.

Čo by sme mali vedieť pred vycestovaním do zahraničia

Po vypočutí navrhla kamarátovi, aby si uzatvoril úrazové poistenie sedadiel, inak nazývané aj úrazové poistenie osôb. Vzťahuje sa na dvojstopové motorové vozidlá, ako sú osobné autá, nákladné autá, dodávky, autobusy a pod.

Aby sa tak mohlo stať, musí mať podľa jej slov kamarát dodávku v perfektnom technickom stave potvrdenom technickou kontrolou, musí mať pridelenú evidenčnú značku, nesmie prekročiť stanovený vek auta a počet sedadiel.

Poistenými osobami sú buď iba šofér, prípadne viacero šoférov striedajúcich sa za volantom jedného auta, alebo komplet všetci cestujúci.

Taktiež zamestnankyňa poisťovne odporučila kamarátovi, aby sa on a celá posádka pripútala bezpečnostným pásom, pretože to bude akákoľvek poisťovňa v prípade poistnej udalosti zohľadňovať.

Pani upozornila kamaráta, že poisťovne poisťujú iba šoféra a spolucestujúcich do veku osemdesiat rokov. Nad tento limit by, bohužiaľ, takáto osoba cestovala na vlastné riziko. No ale keďže kamarát a celá jeho partia sú v podstate ľudia v produktívnom veku, toto obmedzenie sa ich netýka. Sú poistiteľní všetci.

Poistenie sedadiel sa týka všetkého a všetkých

Rozsah poistenia sedadiel je naozaj mimoriadne široký. Od tých najmenších škrabancov, odrenín, zlomenín, popálenín až po situácie v súvislosti s prevozom do zdravotníckych zariadení, následného liečenia v nich, nákupu liekov a pod. Dokonca aj úkony vyplývajúce z  následkov smrti.

Samozrejme, toto všetko spomenuté sa musí udiať v súvislosti s prevádzkou poisteného auta. Čiže pri nastupovaní a vystupovaní z neho, počas jazdy alebo uvádzaní motorového vozidla do chodu bezprostredne pred začatím jazdy. Rovnako, ak dôjde k zraneniu zúčastnených osôb pri krátkodobých zastávkach a v priestoroch určených na prevádzku vozidla. Pri malých opravách, výmene kolesa alebo v súvislosti s prípadnou dopravnou nehodou a blízko nej.

Obaja sme si pozorne vypočuli požadované informácie. Kamarát sa po chvíli ticha opýtal, či je nejaký rozdiel v tom, kto vedie auto v čase platnosti cestovného poistenia. Pani mu povedala toto: Poisťovne nerozlišujú medzi tým, či je šoférom jeho majiteľ, držiteľ, nájomca alebo človek od lízingovej spoločnosti. A to isté, či je šofér fyzická alebo právnická osoba. Poistenie sedadiel sa vzťahuje na celú posádku, t. j. na každú osobu v poistenom aute. Dokonca aj na pribraté osoby, ako napríklad stopárov.

To môjho kamaráta nesmierne potešilo, lebo partia naozaj plánovala striedať sa za volantom jeho auta, pretože ide o relatívne dlhú cestu a nechceli robiť zbytočné prestávky.

Vraj je najlepšie poistiť sa cez internet

Nakoniec bol kamarát zvedavý, ako sa teda poistiť, akým spôsobom by to bolo najrýchlejšie a najpohodlnejšie. Pani mu navrhla niekoľko spôsobov. Ak má pri sebe všetky potrebné doklady, môže uzavrieť poistku hneď teraz tým klasickým spôsobom alebo až keď príde domov, pekne z pohodlia obývačky. Cez internetovú stránku poisťovne, kde zadá všetky potrebné údaje a požiadavku pošle obyčajným kliknutím naspäť. Samozrejme, tak môže spraviť aj cez mobilnú aplikáciu svojho mobilného telefónu.

Kamarát sa spýtal, ako to bude s platením. Pani mu odpovedala, že zaplatiť môže hotovosťou na pošte, cez internetbanking alebo platobnou kartou. Začiatok platnosti poistenia sa udáva v momente, keď banka pripíše zaplatenú sumu na účet poisťovne. Nie však skôr než v nasledujúci deň.

Nakoniec pani povedala, že poistenie sedadiel sa uzatvára jednorazovo a trvá jeden rok.

Po vypočutí všetkých týchto potrebných informácií som videl na kamarátovi, ako mu odľahlo. Rozlúčili sme sa s ochotnou zamestnankyňou poisťovne a poďho rovno domov. Vyskúšame poistenie cez internet, nech nie sme za staromódnych.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s