Každého z nás sa po dovŕšení určitého veku týka problém, ktorý sa odborne nazýva presbyopia, alebo starecká slabozrakosť. Väčšinou sa vyskytuje už vo veku okolo 40 rokov, kedy môže výrazne zasiahnuť do kvality života a skomplikovať pohľad na okolitý svet ľuďom, ktorí sú ešte v produktívnom veku.

Ako sa rieši starecká slabozrakosť

Oči patria k citlivým a najviac vyťaženým orgánom nášho tela, pretože ich namáhame permanentne. V strednom veku sa akosi prirodzene začne znižovať zaostrovacia schopnosť z diaľky na blízko, preto veľa ľudí začne mať problém s tzv. krátkymi rukami, kedy je pre nich text jednoduchšie čitateľný vo väčšej vzdialenosti od tváre.

K prirodzenému starnutiu oka dochádza v podstate už od narodenia. Šošovka oka sa údajne vekom zväčšuje, stráca svoju pružnosť, jej jadro sa zhusťuje a tým sa zhoršuje akomodácia oka. Táto očná porucha však spôsobuje nepohodlie aj pri iných bežných aktivitách, ako je šport, varenie, práca, šoférovanie. Starecká slabozrakosť sa najčastejšie rieši nosením okuliarov, no neustále striedanie a hľadanie okuliarov nie je vždy príjemné.

Tento problém postihol aj môjho otca, a to tiež postupne, kedy z jedného dňa na druhý začal horšie zaostrovať pri čítaní. Otec celý život pracoval prevažne v kancelárii, čo mohlo tiež prispieť k rozvoju presbyopie, keďže tá sa skôr vyskytuje u ľudí, ktorých práca si vyžaduje dlhodobejšie sústredenie na blízku vzdialenosť. Navyše sa uňho objavil aj sivý zákal – t. j. ochorenie sietnice, ktoré rovnako môže súvisieť s vyšším vekom, keďže ho spôsobuje  hromadenie splodín metabolizmu v očnej šošovke, čo spôsobuje jej zakalenie. Otec mal pocit, že nevidí dobre farby, opisoval nám to tak, že svet mu pripadá bezfarebný a zahmlený.

Keďže otec bol od mladosti zároveň aj krátkozraký, teda horšie videl do diaľky, rozhodol sa situáciu riešiť nosením multifokálnych okuliarov. Tie dokážu pomôcť hneď dva krát, pretože  nie je potrebné nosiť dve rôzne dioptrické pomôcky a človek ich využije rovnako pri čítaní aj pozeraní televízie, alebo šoférovaní. Na ich nosenie si však treba vedieť zvyknúť, čo nebol prípad nášho otca, ktorý je stále veľmi aktívny a okuliare mu prekážali, a aj tak ich stále odkladal.

Operačný zákrok

S manželkou sme veľa čítali o ochoreniach zraku a hľadali možnosti, ktoré by otcovi mohli pomôcť. Zistil som, že okuliare preňho nemusia byť jediným nutným riešením, ale že väčšinu zrakových chýb je už dnes, vďaka moderným technológiám, možné riešiť chirurgicky, najčastejšie laserovou operáciou. Presbyopia sa bežne odstraňuje metódou laserovej operácie oka zvanej prelex. Obával som sa jedine toho, či by ju otec mohol podstúpiť, keď rovnako trpel na sivý zákal, no ukázalo sa že práve presbyopia je spojená aj s vývojom sivého zákalu a tiež sa dá odstrániť pomocou operácie.

Pre lekárov nie je podnetom na operáciou pokročilosť sivého zákalu, ale rastúca požiadavka na kvalitu videnia pacienta, naopak odkladanie operácie spôsobuje výrazné zhoršenie videnia. Preto sme sa so ženou neváhali a rozhodli sa otcovi pomôcť čo najskôr, a k Vianociam od nás dostal ako darček operáciu očí. Vybrali sme moderné, technologicky pokročilé stredisko, v ktorom pracujú špičkoví odborníci s dlhoročnou praxou, ktorí sa hlavne neustále vzdelávajú. Preto sme sa o otca nebáli a verili že všetko preňho dobre dopadne.

Zákrok, ktorým sa odstraňuje presbyopia spočíva v laserovej operácii sivého zákalu a následnej implantácii umelej multifokálnej šošovky do oka. Lekári pracujú s laserom, ktorý je dokonale presný a nahrádza manuálny rez skalpelom na rohovke. Lekári nám tiež vysvetlili, že ide o najbezpečnejší zákrok a tiež najčastejšie vykonávaný operačný zákrok na ľudskom tele.

Operácii predchádzalo dôkladné predoperačné vyšetrenie. Navyše je úplne bezbolestná a pomôže upraviť videnie na všetky tri vzdialenosti – na čítanie, strednú vzdialenosť, aj do diaľky. Používa sa lokálna anestéza nakvapkaním očných kvapiek, takže operácia prebieha pri plnom vedomí. Ak by sme to vyjadrili percentami, laser vraj dokáže nahradiť prácu operatéra až vo viac ako polovičnej miere.

Takzvané femtosekundové lasery boli pôvodne určené a vyvinuté na laserovú korekciu zrakových chýb. Dnes už však zabezpečujú vysokú bezpečnosť aj pri výmenách očných šošoviek a operáciách sivého zákalu. Laser dokáže postihnutú šošovku rozbiť na maličké fragmenty a tie sa potom už len odsajú a nahradia umelou šošovkou. Preto je celý zákrok šetrnejší a bezpečný. Vďaka navigačnému systému vie operatér presne určiť polohu šošovky v oku tak, aby bola zraková ostrosť čo najlepšia.

Otcova operácia trvala približne 15 minút, a pomohla mu aj s dosť vysokou dioptriou, na ktorú trpel už od mladosti. Už bezprostredne po operácii otec videl naozaj výborne. Operácia mu tak umožnila úplne sa zbaviť okuliarov do diaľky aj na čítanie, a mať dokonca lepší zrak ako v mladosti.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s