V našom byte bývame už nejaký ten rok, no práve tento bol pre nás rozhodujúci. Dôvodom bolo inovovanie nášho domova. Prerábali sme snáď každú izbu a každá miestnosť dostala nový vzhľad. Ako sme túto zmenu dosiahli sa dočítate v mojom dnešnom príspevku.

Vyberali sme nové zariadenie, doplnky, dekorácie, proste všetko, čo urobilo z nášho bytu naše osobné kráľovstvo. Chceli sme, aby sa návšteva u nás cítila pohodlne, príjemne. Všetko, čo sa v izbe nachádza do určitej miery ovplyvňovalo naše nálady, a inak tomu nebolo ani pri svetlách. Práve správne osvetlenie môže zlepšiť vašu náladu a celkovú atmosféru v izbe.

Trendy v osvetlení

Až dovtedy, pokým som sa o osvetlenie do interiéru  nezačala zaujímať, som netušila, že aj v tejto oblasti existujú určité trendy. Každý rok sa trošku menia a preto som sa rozhodol posvietiť si aj na túto oblasť a vybrať do nášho bytu také osvetlenie, ktoré by znamenalo tú povestnú čerešničku na torte v každej izbe.

Ako sme dodali svetlo do nášho tmavo pôsobiaceho bytu

Negatívom nášho bytu je to, že je príliš tmavý. Každá miestnosť pripomína obydlie krtka pod zemou, pri každej činnosti sme si museli zapaľovať svetlo, ktoré aj tak neurobilo nejaké veľké zázraky a výsledkom boli aj tak iba finančné nedoplatky na elektrine. Vyriešiť sme to chceli práve pri prerábke bytu.

Pri tmavých bytoch stačí veľmi málo na to, aby ste im dodali viac svetla. Na chodbe by nemali chýbať nástenné svietidlá, na stolíky do pracovne a spálne sme si zaobstarali malé lampičky a do miestnosti, kde spíme sme umiestnili veľkolepý luster. Ten je dominantnou tejto izby a nielenže osvetlí celú miestnosť ale vyzerá luxusne.

Nielen svietidlá presvetlia váš domov. Doplnky v správne zvolených farbách dodajú bytu viac svetla. Nám sa to podarilo, a aj keď sme byt nevymenili, z našej nory sme spravili krásny slnečný byt.

Svetlo ako dizajnérsky prvok

Ak sa vrátim k nášmu luxusne vyzerajúcemu lustru v spálni, mnohí sa možno zľaknete. Aj ja som sa najprv bál predstavy, že v izbe sa mi bude vynímať obrovské svietidlo. Opak bol pravdou, keďže tento mohutný luster nielenže priťahuje pozornosť, ale funguje ako krásny dizajnérsky prvok. Práve mohutné svietidlá sa zaraďujú medzi najnovšie trendy.

Svietidlo priamo nad stolíkom

Keďže sme luster umiestnili do spálne, otázkou ostávalo, čo zaobstaráme do obývacej izby. Izby, kde trávime väčšinu času nielen my, ale aj návšteva. Práve tá by sa tu mala cítiť pohodlne a ničím nerušená. Preto sme chceli zvoliť také osvetlenie, ktoré by dotváralo celkovú atmosféru. Nakoniec sme sa rozhodli pre závesné svietidlo, ktoré sme umiestnili priamo nad stolík. Nezvyčajným krokom, pre ktorý sme sa rozhodli bolo spustenie svetla tesne nad stolík, avšak tak, aby bolo nad úrovňou očí. Prílišné spustenie by znamenalo  prekážku pohody.

Svetlo v kúpeľni by malo byť bezpečné

Osvetlenie v izbách sme mali zabudované, no čakali nás miestnosti v byte, ktoré ma stáli veľa rozmýšľania, aký typ osvetlenia tam zvolíme. Kúpeľňa prešla značnou opravou, keďže sme ju úplne prerobili. Vaňu vymenili za sprchový kút a znižovali sme aj strop, aby sme túto miestnosť tepelne lepšie zaizolovali. V minulosti sme tu mali problém s veľkou zimou, čo pri vychádzaní z vane nebolo dvakrát príjemné. Do kúpeľne a záchodu sme zvoli bodové osvetlenie, ktoré je vzhľadom na miestnosť, kde sa nachádza je najbezpečnejšie.

Úspornejšie neznamená menej svetla

Do všetkých izieb sme na rozdiel od tých minulých zvolili led svietidlá. Určite vám tento pojem niečo hovorí, keďže čím ďalej tým viac sa dbá na úsporu a ľudia siahajú po úspornejších led žiarovkách do svietidiel. Hlavnou výhodou je samozrejme úspora energie, ale aj vašich financií.

Ponuka takýchto svietidiel je dnes naozaj široká, to všetko sa nám však podarilo nájsť na jednom mieste, ktorým bol möbelix. V tomto obchode sme si našli nielen krásny luster do obývačky, ale aj lampičky na naše nočné stolíky. Dnes sa tvaru, veľkosti a dizajnu svietidiel medze nekladú, v popredí už nie je minimalizmus, a tak ľudia môžu experimentovať.

Pomocou mobilu si ovládame osvetlenie

Zaujímavou novinkou, ktorou sa môžeme pochváliť už aj my v našom byte je ovládanie osvetlenia bez dotyku. Postačí nám iba aplikácia v mobile, pomocou ktorej svetlo zapneme alebo naopak zahasíme. Ide o veľmi zaujímavú inováciu v našom byte, no nezabudli sme ani na vypínače, ktoré sme umiestnili pri každých dverách.

Správne osvetlená chodba

Svetlo v chodbe chýba snáď každému. V tejto časti bytu chýba okno, a tak aj prísun prirodzeného svetla. V našej chodbe sa nachádza aj skriňa, v ktorej máme umiestnené oblečenie, takže tu trávime dosť času. Zvolili sme preto bodové osvetlenie, ktoré sa zapne pri našom pohybe, keďže sme potrebovali, aby sa svetlo v chodbe, čo najrýchlejšie zaplo.

Vychytávka, ktorá za vás kontroluje osvetlenie

Mobilné aplikácie na manipulovanie s osvetlením u vás doma sa na trhu objavujú už dlhšiu dobu. Čím sa ale môžeme pochváliť už aj my je zariadenie, ktoré vám osvetlenie v byte kontroluje samo. V praxi to znamená, že ráno simuluje východ slnka, a preto je osvetlenie u nás jasnejšie. Zatiaľ čo večer sa postupne stlmuje, a my vieme, že je čas na spánok. A keď odchádzame z bytu svetlo sa automaticky sa vypne. Ide o vychytávku, ktorú som si zamilovala okamžite pri jej kúpe a inštalovaní u nás doma. Osvetlenie sa teda prispôsobuje tomu, aká časť dňa práve je.

Nikdy som si nemyslel, že osvetlenie je v domácnosti také dôležité. Jeho výber som vždy nechával na manželku, no priznám sa, že pri tejto prerábke bytu som niektoré svietidlá do bytu vyberala sám. Ponuka je naozaj veľmi bohatá, a aj v pohodlí domova si môžete vybrať také, ktoré sa vám páči. Do niekoľkých dní ho máte doma, a môžete sa tak tešiť nielen z osvetlenej izby, ale aj vkusného doplnku, ktorým svietidlo určite je.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s