Nastal zimný čas, čas zimných radovánok, stavania snehuliakov, lyžovačiek a dovoleniek, no mnohí z nás si neuvedomujú, že v tomto období sa vyskytuje aj veľa poistných udalostí v dôsledku zanedbaných komínov, netesniacej piecky, spadnutej sviečky na koberec, a pod. Teda to, čo nám malo pôvodne dodávať príjemné teplo, sa zrazu zmení na neskrotný živel, a máme po radosti. Viem o tom svoje…

Podobné niečo na nás číha aj v rodinných a bytových domoch. Chceme mať doma príjemne teplo, vykurujeme ústredným kúrením, kotlom, drevom, uhlím, no a viete, môže sa prihodiť a aj sa prihodí kadečo. Poisťovne by o tom vedeli rozprávať.

Pre každý prípad si zakúpim komplexný balík poistných rizík

Neviem ako vy, ale ja som si položil otázku ako sa vyznať v ponuke poisťovní a vybrať pre mňa to najlepšie? Keď som si čítal, aké poistné riziká sa môžu prihodiť, uvedomil som si, že  netreba za žiadnu cenu šetriť na pár eurách. Treba sa poistiť v čo najväčšom meradle. Nikdy totiž nemôžem vedieť čo sa mi stane a čo nestane. Premyslel som si, že si zakúpim  kompletne celý balík poistenia môjho domu a mám po starostiach.

Poistenie domácnosti sa netýka len nehnuteľnosti ako takej, ale aj jej vnútorného vybavenia, nazývaného domácnosť. Čokoľvek, čo sa nachádza v obytných alebo nebytových priestoroch si môžem dať poistiť proti požiaru, zaplaveniu, úderu bleskom, zadymeniu, skrátka takmer všetkému na čo si len spomeniem.

Obzvlášť dávam do pozornosti potrebu sa poistiť proti návšteve nepozvaných hostí – dlhoprstých. Čítal som, že v poslednom čase na Slovensku vzrástol počet vlámaní do rodinných domov, bytov, či dedinských usadlostí. Je to trochu zvláštne, pretože bezpečnostné opatrenia sú na čoraz vyššej úrovni, no ani tie neodradia nepozvaných hostí.

Do vybavenia domácnosti patrí čokoľvek, čo sa v nej nachádza

Poistná udalosť v mojej domácnosti nemusí vzniknúť len a iba náhodným pričinením prírodných živlov. Podobne človek chtiac-nechtiac prispeje svojou činnosťou k poškodeniu vybavenia domácnosti svojej alebo susedovej. Najčastejšou galibou je zaplavenie domácnosti vodou vytečenou z práčky, vodovodu, z ústredného kúrenia alebo prasknutého vodovodného potrubia. Zničené koberce, plávajúce podlahy, nasiaknuté steny, to je len malý zlomok z celkovej škody. Navyše, vytečená voda často navštívi susedov pod vami, za čo sa vám isto veľmi pekne poďakujú.

Nielen vybavenie môjho rodinného domu alebo bytu či chaty sa ráta medzi domácnosť. Rovnako si môžem poistiť kočikáreň, garáž, altánok, pivnicu s archívnym vínom a plot. Krádež bicyklov, detského kočíka, lyžiarskeho vybavenia, plot strhnutý padajúcim stromom by ma rozhodne nepotešil. Aj na takéto prípady slúži poistenie majetku. Nie všetko som však vedel.

Vyberiem si výšku poistky podľa výšky môjho majetku

Na uzatvorenie konkrétnej poistnej zmluvy vplýva niekoľko dôležitých faktorov. Výška hodnoty majetku, ktorý si chcem dať poistiť, spomínaný rozsah poistného krytia, t.j. voči akej nečakanej udalosti je domácnosť chránená a samozrejme výška poistky, ktorú som schopný a ochotný platiť v pravidelných intervaloch.

Pri určovaní hodnoty môjho majetku musím byť férový a reálne zhodnotiť jeho trhovú cenu. Tá sa odráža nielen od toho, na koľko si cením čo vlastním, ale taktiež aj kde sa moja nehnuteľnosť a teda aj domácnosť nachádza. To znamená región v ktorom žijem, miestna lokalita, kde je nehnuteľnosť zapísaná, dostupnosť, občianska vybavenosť, a pod. Ak si nie som niečím istý, viem sa poradiť s poisťovňou.

Ak by náhodou došlo k poistnej udalosti a počas šetrenia sa zistia značné rozdiely medzi mnou udanou hodnotou môjho majetku a ohodnotením zo strany poisťovne, nemusí mi poisťovňa vyplatiť to, na čo mám nárok, prípadne mi poistné plnenie ukráti o zistené nedostatky.

Nehnuteľnosť však nemusí zákonite len klesať na svojej cene. Ak sa o ňu starám a zveľaďujem ju, jej hodnota narastá a výška poistnej sumy, a teda aj výška poistky sa mení.

Vyľakalo ma krátenie poistenia

Často dochádza k nepríjemnej situácii, že nejakú nehnuteľnosť odmietne poisťovňa poistiť. Platí to najmä pre chalupy na samotách, polorozpadnuté staré domy na dedinách, v lokalitách s predpokladom záplav a zosuvov pôdy, v lokalitách s vysokou majetkovou kriminalitou, a pod. Na toto existuje jedna dobrá rada. Treba si premyslieť, kde sa nehnuteľnosť kupuje.

Poistením cez internet skrátim dobu poistenia na minimum

Dnes je veľmi moderné si vypočítať poistenie online a poistiť sa priamo cez internet z pohodlia domova. Stačí len vyplniť predpripravené formuláre poisťovne, pre ktorú som sa rozhodol a poštou mi príde vytlačená zmluva pripravená k podpisu. Tú potom obratom pošlem naspať do poisťovne a hotovo.  Som chránený pred všetkým možným aj nemožným.

Vyskúšali ste to aj vy takto jednoducho?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s