Keď som ako tridsaťročný začal pracovať pre kaštieľ v našom meste ako jeho správca, netušil som, koľko práce ma čaká. Navyše, tento rok budeme oslavovať výročie kaštieľa, a preto sa majiteľ rozhodol do kaštieľa investovať. Po spoločnej dohode sme vykonali aj spolu so statikom obhliadku celého objektu a zhodli sme sa na neodkladnej prerábke strechy.

Každodenné kontrolovanie stavu kaštieľa, kosenie trávy, kontrolovanie elektriky a naprávanie stien, na ktorých sa už podpísal vek budovy boli mojou náplňou práce. Keď sa k tomu pridružila investícia do kaštieľa a rekonštrukcia strechy, zrazu som mal roboty vyše hlavy. Ako to už pri veľkých stavbách býva, na opravu strechy musel majiteľ vyčleniť väčšiu sumu peňazí. Tieto peniaze si mal požičať z banky, a preto sme museli aj s majiteľom navštíviť všetky firmy v okolí, ktoré by boli schopné zastrešiť kaštieľ. Na budove bola dovtedy pálená škridla čiernej farby, ktorá miestami popraskala až došlo k pretekaniu do vrchnej časti kaštieľa, ktorá sa nepoužívala. Chceli sme sa preto takejto chybe vyhnúť a novou strechou stav vrchnej časti kaštieľa zlepšiť.

Na začiatku sme počítali len s opravou strechy, no po profesionálnom odhade sme boli donútení do rozpočtu začleniť kúpu novej. Firma nám navrhla termín, kedy by starú strechu dala dole z budovy a postup, ako by novú postavili. Museli sme si však vybrať, aký typ strešnej krytiny chceme.

Výber strechy nebol jednoduchý

Pri prerábaní historickej budovy sme museli vždy dbať na to, aby to vyzeralo dobre, ale zároveň historicky. Žiadne moderné prvky neboli v kaštieli prípustné. Tak isto to platilo aj pri streche. S majiteľom sme vyberali z možností pálenej alebo betónovej škridle, no pozerali sme aj novinky ako vláknocementové krytiny. Ako prvá možnosť nás oslovili keramické škridly bobrovka, ktoré sa používajú na zastrešenie historických budov so strechou väčšieho rozmeru. Bobrovka predstavuje lacnejšiu verziu zastrešenia, no nie až moc poskytujúcu kvalitné zastrešenie, aké sme hľadali. Taktiež sa nám veľmi páčil nápad veľkoformátovej keramickej krytiny, ktorá vyvoláva efekt vlny na streche.

Tieto krytiny sú väčšie ako škridle, aj preto je ich pokladanie na strechu rýchlejšie, no hlavne lacnejšie. V neposlednom rade sme si vyberali medzi novinkou na trhu vláknocementovou krytinou, ktorá je vyrábaná z prírodných materiálov. Ako sme sa informovali, jej cena je mierne vyššia, no stále sme sa zmestili do rozpočtu. Po dlhom uvažovaní a radení s pracovníkmi firmy sme si vybrali vláknocementovú krytinu.

Večný vláknocement

Ako nám majiteľ firmy vysvetľoval, vláknocement sa kedysi používal úplne pravidelne, no neskôr bol nahradený lacnejším materiálom. V tejto dobe sa k tomuto materiálu my, Slováci, vraciame, pretože vieme, že kvalita je viac ako ušetrené peniaze. Ked’že sa kaštieľ nachádza blízko centra mesta, museli sme brať ohľad nielen na vzhľad, ale aj na vplyv strechy na okolie. Majiteľ nás ubezpečil o ekologickej nezávadnosti krytiny a žiadnej možnosti ohrozovania zdravia obyvateľov. Na výber sme mali zo štyroch typov a viacerých rozmerov a formátov krytiny. Vláknocementová krytina má nízku hmotnosť, ktorú si pochválili aj robotníci. Práve tí nás presviedčali ísť do tohto typu, pretože sa im najlepšie pracuje práve s ňou.

Maloplošné šablóny a vlnitá krytina

Spomedzi vláknocementových krytín sme mali na výber medzi maloplošnými šablónami a vlnitou krytinou. Rozdiel medzi nimi je hlavne v budovách, ktoré sa zastrešujú. Kým vlnité krytiny sú určené len pre malý sklon strechy ako býva na administratívnych budovách či v priemysle, maloplošné šablóny sa využívajú na rodinných domoch a historických budovách s väčším sklonom strechy a zložitejšími úsekmi strechy ako komín či iné výčnelky. S majiteľom sme teda vedeli, že vlnitú krytinu kúpiť nemôžeme. Na kaštieľ bolo potrebné kúpiť strechu čiernej farby, ktorá by nepôsobila príliš moderne, ale bola hlavne funkčná. Spomedzi maloplošných šablón sme mali na výber z troch druhov krytia – francúzske krytie, nemecké krytie a dvojité krytie.

Tri druhy krytín

Nemecké krytie predstavuje šablónu v tvare štvorca s oblúkom. Tento tvar je veľmi často používaný po celej Európe. Výhodou nemeckých krytín je jednotný výzor krytiny. Taktiež priepustnosť vody je minimálna a dosahujú tak bezpečnosť pre vrchné poschodie.

Francúzske krytie šablón predstavuje mnoho výhod pre stavbu. Tento typ nazývame aj česká krytina, pretože je najviac používanou na Slovensku a Česku. Strmým uložením šablón dosiahnete krásny originálny vzhľad tradičnej strechy.

Francúzske šablóny majú estetický výzor a nízku hlučnosť, čo je veľmi obľúbené medzi ľudmi. Hneď sme vedeli, že použitím tejto strechy vyriešime náš problém. Chcel som sa však pozrieť aj na dvojité krytie, ktoré zabezpečuje 100-percentnú ochranu budovy, no francúzske šablóny ma nadchli. Našli sme tak cenovo dostupnú, bezpečnú a hlavne spoľahlivú strechu s dlhodobou životnosťou. Obyvateľom sa táto voľba veľmi pozdávala a veľmi ju chválili. Ja som rád, že sme našli strechu, ktorá ochráni budovu od vlhkosti a tým aj plesňami.

Po pár rokoch môžem zhodnotiť výber strechy ako veľmi dobrý a inú by sme už nevybrali. Kvalitné spracovanie vláknocementovej krytiny je pozitívom a oplatilo sa investovať do nej každý jeden cent. Vrelo odporúčam každému jednému známemu.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s