Pracujem na živnosť. Doba na podnikanie je ťažká a ja ako mladá, zdravá konkurencia, pracujem dňom i nocou. Aj preto často riešim zákazky z domu a šetrím náklady, ako sa len dá. Konečne som však našiel riešenie, ako ušetriť na bankových poplatkoch, ktoré sa niekedy šplhajú do astronomických výšok.

Ako drobný živnostník nemám peniaze nazvyš, aj preto mi vyhovuje, že moja banka teraz ponúka nový produkt priamo pre živnostníkov. Povinné nákladové položky sa totiž snažím z času na čas optimalizovať, a rovnako si priebežne robím malý prieskum trhu. Nechcem zbytočne platiť viac, ako je často potrebné.

Účtovníctvo mi robí suseda z vedľajšej ulice, keďže pracuje ako mzdárka vo veľkej korporácii, a dáva mi priateľskú cenu. Zaslúžila by si však metál, pretože ma v mojom skromnom podnikaní neskutočne podporuje a to nielen účtovníckymi službami, ale najmä neoceniteľným poradenstvom.

Práve ona ma pred pár týždňami upozornila, že aktuálne je na trhu dostupné mKonto Biznis od mBank, ktoré je určené práve pre živnostníkov. Má hneď niekoľko výhod a pre moje podnikanie je podľa mňa tým pravým.

Čo ponúka banka pre živnostníkov?

V banke mám ako osobný účet, tak aj podnikateľský – takže v prípade potreby vždy zavolám na podporu, aby som sa zbytočne nepreháňal osobne. Veď čas je drahý. Keď som sa chcel informovať o výhodách a podmienkach tohto produktu pre podnikateľov, operátorka mi zdvorilo vysvetlila, že tento biznis účet je takmer úplne bez poplatkov. Ako to formulujú oni – “bez zbytočných poplatkov”.

Pravidelné platby nie sú žiadnou podmienkou na vedenie účtu, prípadne ich absencia nezvyšuje poplatok za vedenie účtu. To mi odľahlo. Každý živnostník či drobný podnikateľ totiž určite pozná problém s nevyplatenými faktúrami a doťahovaním sa s protistranou o zaplatení. Toto na podnikaní “milujem” úplne najmenej.

Ja síce službu vkladov nevyužívam, ale bolo mi vysvetlené, že jedenkrát mesačne môžem prostredníctvom Slovenskej pošty vložiť na účet až sumu 1 500 eur bez poplatku. To je určite výhodné najmä pre drobných predávajúcich, ktorí si odnášajú do banky tržby.

Jediná vec, na čo treba pamätať je, že keď chcete vložiť hotovosť na účet, môžete to urobiť len vkladom v inej banke na váš účet v mBank, prevodom z účtu v inej banke alebo ako som už spomenul – vkladom cez poštu.

K účtu je aj platobná karta podľa výberu

Za veľké plus tohto konta považujem skutočnosť, že účet nepočíta prichádzajúce a odchádzajúce platby a nespoplatňuje ich, prípadne pri prekročení stanoveného počtu si neúčtuje žiadne poplatky navyše.

Ak chce mať živnostník platobnú kartu, poplatok je 1,30 eura za kartu. Môžete si vybrať Visu Business Electron alebo MasterCard Business Debit. No ak ju aktívne využívate, teda platíte každý mesiac aspoň vo výške 70 eur a vyberáte zároveň z bankomatu minimálne vo výške 70 eur, tak je karta k mKonto Biznis bezplatná.

Operátorka na mLinke mi vysvetlila, že ak by nastal prípad, že si vyberiem z bankomatu menej ako 70 eur mesačne, platím za tento výber jedno euro. Ale každý vie, že peniaze sa ľahko rozkotúľajú a ja preto vyberám len vtedy, keď držím v ruke šeky a potrebujem zaplatiť. A niekedy je aj 70 eur málo.

Ako vybaviť podnikateľský účet zadarmo?

Ja som stará škola a radšej vybavujem veci osobne ako by som čisto dôveroval informáciám na internete. Aj keď dnes je možné už naozaj všetko. Žiadosť o mKonto Biznis sa dá naozaj vyplniť online. Vtedy vám dokumenty k založeniu podnikateľského účtu prinesie kuriér, no ja som radšej zbehol na pobočku. Nerád totiž vkladám všakovaké heslá a nové nastavenia do počítača v sieťach, ktoré nepoznám.

Keďže administratívne záležitosti často riešim z kaviarní a iných nezabezpečených sietí, nechcem zbytočne riskovať. Viem totiž, že chrániť firemné údaje v počítači je nevyhnutnosť – a nielen tie firemné sú háklivé. Internet banking vždy používam len z domu, zo zabezpečenej siete.

No ak potrebujem finančné záležitosti riešiť počas dňa, radšej si nájdem pár minút na osobnú konverzáciu v banke. V Bratislave má banka našťastie tri pobočky a keď som v Košiciach na služobnej ceste, tak ich tam viem tiež nájsť.

Oukej, čo všetko je teda zadarmo?

Založenie a vedenie účtu je bez poplatku, výbery z bankomatov nad 70 eur nie sú spoplatnené a platí to dokonca aj o bankomatoch v zahraničí, čo je veľká výhoda. Najmä ak idete napríklad na rýchle nákupy za hranice. Prichádzajúce a odchádzajúce platby sú zadarmo, aj trvalé príkazy a inkasá, prevody v rámci banky vám urobia okamžite a ani prevody medzi inými bankami neplatíte.

Prajem vám veľa zdaru pri hľadaní toho najvhodnejšieho bankového produktu!

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s