Mať krásne udržiavané jazierko plné farebných rybičiek túži mať azda každý. A výnimkou nie som ani ja. No jazierko nie je akvárium. Vplyvom vonkajších javov, počasia a rôznych mikroorganizmov či rias sa často stáva, že sa v ňom nadmerne tvoria zelené riasy, ktoré na výzore jazierka moc nepridajú. Čo teda robiť? Odporučená mi bola jazierková chémia.

Niekto by mohol namietať, že jazierko nie je žiadny bazén, a pridaním chémie sa len zničí alebo naruší biotop. Z časti má aj pravdu. Avšak predpokladám, že vy rovnako ako ja, nechcete mať doma jazierko ako z Amazonského pralesu. Pôsobením stáleho slnečného svetla a všelijakých mikroorganizmov sa veľmi dobre darí zeleným riasam. Tie sa dokážu rozmnožovať veľmi rýchlo, čo pôsobí až paraziticky.

Samozrejme, že je vhodné mať v jazierku zelené rastliny a machy, ktoré dokážu fotosyntetizovať a vytvárať tak kyslík. Tieto riasy, ak sú premnožené, pôsobia priam naopak. A navyše to nevyzerá príliš esteticky.

Úprava vody

S použitím chémie sa v jazierku upravia hydrochemické vlastnosti vody. To znamená – úprava Ph, tvrdosti, konduktivita, obsah minerálov a podobne. Navyše sa stabilizuje biotop, čo napomôže k lepšiemu chovu živočíchov a rastlín. Keďže som mal problémy s riasami a často sa aj kalila voda, úprava vody jazierka chémiou mi prišla ako nutný ale dobrý nápad. A osvedčil sa.

Na trhu som našiel hneď niekoľko druhov chémie. Napríklad prípravky na zlepšenie kvality vody či proti zakaľovaniu, čo funguje na princípe organického viazania bahna a rôznych čiastočiek – ako napríklad trus a drobných mikročastíc, ktoré filtrácia nezachytí. Patria tu hlavne fosfáty a ťažké kovy. Vďaka takémuto prípravku nevzniká zelenanie vody, nezapácha a nevytvára sa nadmerné zakaľovanie. Organické zloženie zasa vytvára na dne prostredie, kde sa výborne darí baktériám, ktoré rozkladajú odumreté časti rastlín a živočíchov, vďaka čomu nevzniká hniloba.

Je to drahý špás?

Či je to drahé? Ako sa to vezme. Mne to príliš drahé nepríde. Ak si zrátam čas, ktorý som venoval neustálemu čisteniu jazierka, a výzor samotného jazierka, chémia mi príde ako super alternatíva. Aj keď som sa na začiatku zdráhal jej používaniu, bez nej to proste nejde.

Čo sa teda týka ceny, niektoré prípravky, ako napríklad prípravok AlgoSol, proti rastu rias ma vyšiel na 11 eur. Bola to 250 ml nádobka, ktorá vystačí na 5 000 litrov vody. Výhodou bolo, že rast rias len redukuje. Ak by ste ho chceli úplne zastaviť, museli by ste ho opätovne používať. Prípravky na zlepšenie kvality vody alebo proti zakaľovaniu stoja o niečo viac. Napríklad BioStabil pre skvalitnenie vody stojí cca 45 eur. Rovnako aj chémia proti zakaľovaniu a zelenaniu.

Ako dávkovať a kedy?

Dávkovanie je uvedené priamo v návode každého výrobku. A aj v e-shope vidíte, na koľko litrov je daný prípravok použiteľný. Samozrejme, aj keď som chcel šetriť, radšej som vždy stanovené miery dodržal, aby som náhodou neznížil účinnosť. Ako som teda spomínal, dávkovanie je uvedené, na koľko litrov sa dá daný prípravok použiť. Niektoré dávky sa menia aj v závislosti, či sa v jazierku nachádzajú ryby alebo nie. A kedy používať chémiu do jazierka?

To nie je také jednoznačné, ale existujú na to tabuľky. Samozrejme, dávkovanie sa líši od značky a druhu použitého prípravku. Taktiež záleží od teploty vody, ktorá sa prirodzene mení v závislosti od počasia, teda aj od ročného obdobia. Preto sa úprava vody jazierka chémiou vykonáva hlavne v teplejších mesiacoch ako jar, leto a jeseň. Využitie chémie v zime je takmer minimálne.

Ja napríklad chémiu v decembri ani januári nepoužívam. Jazierko je totiž zväčša zamrznuté a pokryté vrstvou snehu. Chémia by tak nebola účinná, keďže voda z roztápajúceho snehu by sa premiešala s ošetrenou vodou z jazierka. Chémiu tak začínam používať až na jar, keď vykukne slnko a sneh je už dávno roztopený. Avšak, ako som povedal, na všetko existuje prehľadná tabuľka, ktorú nájdete aj na webe.

Odporúčanie…

Aj keď to možno bude vyzerať ako reklama, no s chémiou som naozaj spokojný. Nielen že je prospešná pre kvalitu vody a tým aj pre moje rybičky, ale pomohla mi aj vyriešiť môj problém s nežiadúcimi riasami. Čo má za následok oveľa krajšie a udržiavanejšie jazierko. V čírej vode, ktorá sa už tak nekalí, je niekedy zreteľne vidieť krásne sfarbené koi kapre a čierne jesetery. Jazierko tak opäť ožilo vďaka chémií.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s