Väčšina ľudí sa celý rok teší na letnú zahraničnú dovolenku, no ja s mojou rodinou si oveľa radšej vychutnám poriadnu lyžovačku v našich krásnych Tatrách. Raz sa nám po ceste stala nepríjemná situácia a nebyť služieb, ktoré ponúkala poisťovňa, túto situáciu by sme situáciu určite nevyriešili tak jednoducho.

Aj tento rok, ako každý, sme sa s rodinkou chystali na dlho očakávanú zimnú dovolenku do našej obľúbenej horskej destinácie. Deti mali ešte prázdniny a ja s manželkou sme si tiež predĺžili dovolenku po Vianociach. Hoci aj my máme radi slnko, more a pláž, každoročne máme tradíciu, že ideme na celo týždňovú lyžovačku do Starého Smokovca. Však trochu pohybu po Vianociach, po ktorých je každý prejedený toľkými dobrotami, nikomu nezaškodí. Rezervovali sme si hotel na celý týždeň a tešili sa na spoločne strávené chvíle, keďže počas roka je takýchto spoločných chvíľ veľmi málo.

Ako v takmer každej domácnosti, aj u nás to funguje tak, že manželka sa stará o to, aby boli všetci pobalení a aby si nikto nič nezabudol. Ja ako muž dohliadam na podstatnejšie veci a síce, aby bolo v poriadku auto, teda aby sme sa vôbec na nejakú dovolenku dopravili.

Auto máme už síce staršie, ale aj tak využívam havarijné poistenie od poisťovne Onlia. Veď nikdy neviete čo sa môže stať a kedy ho využijete. Na iné poistenia som doteraz príliš nemyslel, ale uvedomujem si, že čím som starší, tým som opatrnejší, a preto som sa tento rok začal zaujímať aj o doplnkové poistenia.

Kolega z práce mi povedal, že keď išiel s rodinou minulé leto na dovolenku do Chorvátska, ukradli im auto. Pomohla im vtedy asistenčná služba, vďaka ktorej vedeli, aké papiere potrebujú vybaviť na uplatnenie poistného a na prepravu domov mali k dispozícii náhradné vozidlo. Na základe jeho rád a aj odporúčaní spokojných klientov poisťovne som si aj ja zakúpil asistenčné služby, ktoré majú na Slovensku neobmedzený limit.

Cestovanie

Nastal deň, na ktorý sme sa všetci veľmi tešili. Už deň vopred sme mali zbalené teplé oblečenie, lyže a lyžiarsku výstroj upevnenú na strešnom nosiči a auto pripravené do vysokohorského terénu. Deti usadené na svojich miestach vzadu v aute a manželka typicky na sedadle spolujazdca.

Nie že by som šoférovanie nemal rád, ale pri mojej práci obchodného zástupcu mám už odšoférovaných niekoľko tisíc kilometrov, a preto som tak trochu dúfal, že to za mňa prevezme manželka. Podľa mňa je dobrá vodička, ale na dlhé trasy si neverí, takže som túto povinnú jazdu musel opäť absolvovať ja. Vyrazili sme teda za dobrodružstvom do zasnežených hôr a pri myšlienke oddychu nás hrial dobrý pocit.

Cesta našťastie ubiehala relatívne rýchlo, v aute vládla príjemná rodinná atmosféra, a tak sme bez akýchkoľvek komplikácii šťastne dorazili do cieľa. Pri vstupe na recepciu nás už tradične privítala recepčná so širokým úsmevom a welcome drinkami. Ubytovanie sme už poznali z minulého roku, takže nás nemohlo nič nepríjemne prekvapiť, personál bol milý, služby výborné, čiže ideálne miesto na oddych.

Lyžovačka

Ja s manželkou sme už skúsení lyžiari, ale práve kvôli deťom chodíme do Starého Smokovca, ktorý ponúka nenáročné lyžiarske trate, vhodné práve pre deti. V deň príchodu sa nám však ešte nechcelo ísť lyžovať, keďže sme boli všetci unavení z cesty, tak sme sa poobede išli len poprechádzať po okolí a nadýchať sa sviežeho horského vzduchu.

Večer sme si s deťmi zahrali karty, s manželkou sme si dali vínko a s očakávaním nasledovného dňa sme si išli pomerne skoro ľahnúť spať. Na druhý deň ráno sme ledva rozlepili oči, deti už boli naobliekané, lyžiarsku výstroj mali nachystanú a tak nám neostávalo nič iné, len vstať a ísť lyžovať. Však na to, sme tam aj išli.

Počasie nám prialo, celý týždeň bolo jasno, čiže aj viditeľnosť bola dobrá a tak sa lyžovalo perfektne. Deti sa poriadne vybláznili a ja s manželkou sme si aj zalyžovali, ale aj oddýchli a načerpali nové sily na pracovné aj rodinné povinnosti, ktoré nás po príchode domov čakali.

Okrem lyžovania sme pochodili aj na výlety po okolí a užili sme si množstvo zimných atrakcií. Týždeň ubehol ako voda a naša zimná idylka skončila. Aj keď nám takýto relax určite len prospel, všetci sme sa už tešili domov. Veď ako sa hovorí, „všade dobre, ale doma najlepšie.“

Zrovna v deň odchodu ma však zneistilo, že počasie sa rapídne zmenilo. Celý deň bola tma, keďže bolo zamračené a navyše už od rána husto snežilo. Na jednej strane som bol rád, že až keď odchádzame, ale na druhej strane som mal mierne obavy z toho, či budú cesty kvôli vrstve snehu, ktorá napadla, prejazdné.

Ide sa domov

Naobedovali sme sa ešte v hoteli a z Tatier sme odchádzali okolo pol druhej. Zo začiatku prebiehala cesta v poriadku, akurát kvôli hustému sneženiu som musel ísť pomaly. Domov sme sa vracali cez Žilinu, kde sme sa chceli zastaviť u manželkinej rodiny. Keď sme však prišli na cestu pod Strečnom, stalo sa niečo, na čo si doteraz veľmi matne spomínam, keďže sa to udialo veľmi rýchlo.

Z opačného smeru ma pravdepodobne svetlami oslepil protiidúci vodič, a tak som nestihol včas zareagovať, keď nám do cesty skočila srnka. Keď som sa spamätal z nárazu, okamžite som kontroloval či sú manželka a deti v poriadku. Keďže som nešiel veľkou rýchlosťou, našťastie sa nikomu nič nestalo, no auto a srnka si to odniesli.

Keď som si pred dovolenkou objednával asistenčnú službu, ako keby som tušil, že ju budem potrebovať. Zavolal som do poisťovne, oznámil im, čo sa stalo a čakali sme na pomoc. Bol som rád, že som nemusel obvolávať viacero ľudí, zajednať si náhradné vozidlo alebo odťahovú službu, pretože vďaka asistenčnej službe toto všetko za mňa vyriešila poisťovňa.

Príchod náhradného vozidla bol relatívne rýchly a dokonca som dostal možnosť preplatenia nákladov za ubytovanie v hoteli, ale tú som nevyužil, keďže kúsok od miesta nehody bývala naša rodina, preto sme išli prenocovať k nim. Naše auto odviezli do najbližšieho servisu a my sme pokračovali v ceste náhradným.

Všetko dobre dopadlo

Nakoniec sme šťastne prišli k rodine do Žiliny a boli sme radi, že sme boli v poriadku a stret so zverou si odnieslo len naše auto. Takto s odstupom času si uvedomujem, že nebyť asistenčnej služby, vyriešenie našej situácie by bolo určite náročnejšie a hlavne by trvalo dlhšie. Vďaka mojej predvídavosti a asistenčnej službe sme túto nepríjemnú situáciu nakoniec zvládli a náhradným vozidlom sme sa na druhý deň dopravili domov.

Teraz už viem, že ak by sme cestovali hocikam, či už na Slovensku alebo do zahraničia, určite by som aj nabudúce využil služby poisťovne a asistenčné služby šoférom by som odporučil celej rodine a aj známym. Každému sa niekedy môže zísť takýto pomocník, ktorý pomôže pri problémoch na cestách a preplatí náklady pri vzniknutej škode.

Naša rodina sa po zimnej dovolenke vracia do kolobehu bežného života a už teraz sa môžeme tešiť na tú ďalšiu.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s