Duša a telo sú neoddeliteľné. Ak je človek šťastný alebo zaľúbený, odrazí sa to aj navonok. Dievčatám sa rozžiari pleť, chlapci toho fyzicky viac zvládnu v posilňovni. V prípade choroby to platí, bohužiaľ, tiež. Negatívne myšlienky idú ruka v ruke s bledosťou a telesnou slabosťou.

Pri prvom zamyslení sa nad inkontinenciou si ľudia pomyslia, že inkontinencia nebolí. Avšak ľudia trpiaci inkontinenciou neprežívajú len strach z postoja spoločnosti… Trápia ich aj rôzne zdravotné, telesné problémy. Čo zaberá na telo a dušu v takomto prípade?

Inkontinencia ako problém celej spoločnosti

Inkontinencia, definovaná ako samovoľný únik moču, môže zaskočiť každého. Je úplne zbytočné rozlišovať medzi mužmi a ženami. Dokonca sa nemôžem tváriť, že inkontinencia je problémom dospelých. Únik moču, resp. pomočovanie sa hlavne v noci je zdravotný stav, ktorý dokáže potrápiť aj tých najmenších už od troch rokov.

Ako to celé vzniká?

Vyššie som naznačil súlad medzi telom a psychikou. Aj v prípade inkontinencie môžu byť príčiny nie len psychického, ale aj fyzického charakteru. Človek trpiaci psychickou poruchou nemusí vedieť správne rozoznať potrebu močiť. Signál, ktorý je do mozgu vyslaný pri naplnení močového mechúra, sa môže cestou porušiť, stratiť. S inkontinenciou súvisia aj ochorenia nervového systému, ako je napríklad Alzheimerova choroba alebo Parkinson.

Inkontinencia sa môže nadobudnúť aj počas života. S rastúcim vekom sa jej riziko zvyšuje. Svaly panvového dna ochabnú a ich funkcia udržať správne fungovanie močového mechúra je oslabená. Ženy inkontinenciou preto často trpia po pôrode. Pokles hladiny estrogénu v menopauze je rovnako spúšťačom úniku moču.

Čo sa týka mužov, inkontinencia je spôsobená napríklad operáciou prostaty. Z iných príčin spomeniem obezitu, zanedbanie stáleho pohybu, či časté infekčné ochorenia močových ciest.

Čo s načatým životom?

Povzbudím všetkých, ktorí s týmto problémom bojujú. Inkontinencia sa dá liečiť. V prvom rade je potrebné nájsť príčinu. Prízvukujem, že je nutné dodržiavať správny pitný režim. Zníženie príjmu tekutín nie je východiskom. Lekár odporučí správne cviky na posilnenie svalstva panvového dna. Možností je viac. Čo však robiť pokiaľ inkontinencia pretrváva?

Na trhu existuje mnoho pomôcok, ktoré zlepšia život pacientov. Okrem plienok na inkontinenciu je možné použiť spodnú bielizeň na to určenú. Nohavičky pre inkontinentných sú spolu s vkladacími plienkami skvelou voľbou pre pohltenie vlhka a zápachu. Svoju výhodu majú aj vložky pre inkontinentných – či už pre ženy, alebo špeciálne pre mužov. Podložky pre inkontinentných taktiež urýchlia čas v nepohodlí.

Starostlivosť o telo

Tu však starostlivosť pre inkontinentných nekončí. Hygiena je veľmi dôležitá zásada pre každého jedného z nás. Najviac trpí koža. Ak beriem do úvahy fakt, že pokožka sa starnutím mení, je potrebné dbať na výber vhodnej starostlivosti dvojnásobne.

Starostlivosť o pokožku pre inkontinentných je neodmysliteľnou súčasťou každého dňa. Pokožka inkontinentného je vystavená nadmernému vlhku. Takéto prostredie je vhodné pre tvorbu mikroorganizmov. Pri infekčných ochoreniach močových ciest sa koncentrácia moču ešte viac zvýši a riziko nadväzujúcich problémov stúpa. Často to vedie k poškodeniam kože. Opačný extrém je suchá pokožka. Je to dôsledok odopierania si tekutín, aby k úniku moču nedošlo.

Pri ležiacich inkontinentných pacientoch prichádzajú do úvahy aj mnohé iné faktory. Vtedy pokožku dráždia rôzne materiály, ktoré s ňou prichádzajú do kontaktu. Do pokožky neprúdi aj pod tlakom vlastnej váhy toľko živín, ako ich dostáva pokožka mobilného človeka.

Miesta, ktoré sú najviac vystavené možným problémom, je dôležité častejšie umývať. Upozorňujem na skutočnosť, že obyčajné mydlo v kombinácii s vodou pokožku viac potrápi. Vedie to k pocitu pálenia, svrbenia a nepríjemnému začervenaniu. Zabúdať sa nesmie aj na dôsledné vysušenie pokožky. A to všetko s dôrazom na záhyby. Následne sa použijú ošetrujúce prípravky, ktoré celú starostlivosť o telo podporia.

Ktoré produkty sú vhodné?

Pôjdem pekne po poriadku. Je mnoho prostriedkov, pri ktorých je potrebné použiť vodu, ale sú aj také, kedy oplachovanie nie je potrebné. Predstavím vám niekoľko užitočných pomôcok, ktoré zlepšia kvalitu života každého inkontinentného človeka.

Umývacia pena

Nanáša sa priamo na pokožku pacienta. Jej výhodou, ako aj ostatných produktov pre inkontinentných, je, že zanecháva prirodzené pH pokožky a nedráždi ju. Pomáha tiež bojovať so zápachom.

Umývací krém

Rozdiel medzi umývacou penou a umývacím krémom pre inkontinentných spočíva v konzistencii. Umývací krém, resp. mydlo, je hustejšie, no stále zabezpečuje vyrovnané pH pokožky a neutralizuje zápach.

Vlhčené utierky

Ak inkontinentný nie je pri zdroji vody, rýchlu pomoc zabezpečia vlhčené utierky pre inkontinentných. Sú výborným pomocníkom na cestách. Dnešné prepracovanie vlhčených utierok zabezpečuje, že po ich použití zostáva na pokožke jemný ochranný film.

Ochranný krém

Keď už je pokožka ošetrená, nasleduje ďalší krok – jej ochrana do budúcna. Ochranné zinkové krémy sú ideálnou voľbou. Mnohé, ak nie väčšina, pôsobia antisepticky. Pokožku upokoja. Ak je už však podráždená, dopomôžu jej regenerácii.

Ochranná vazelína

Ochranná vazelína pre inkontinentných je od ochranného krému už na prvý pohľad ľahko odlíšiteľná. Je tuhšia. Hlavnou výhodou jej konzistencie je, že vytvára vodoodpudivú vrstvu, a tak účinnejšie zabráni pokožke v strete s vlhkosťou.

Dobre vedieť

Všetko toto a mnoho iného rapídne zvýši kvalitu života inkontinentného človeka. Vedomosť o rozličných možnostiach nikdy nie je na škodu. Hlavne, ak si každý z nás položí otázku: „Je možné, aby sa to v budúcnosti týkalo aj mňa?“

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s