Koncom jari sme mali prvýkrát firemný teambuilding na šéfovej záhrade. To, čo sme tam videli, nám všetkým vyrazilo dych. V jeho záhradnom jazierku plávali nádherné, obrovské, bielo červené kapre, aké sme ešte v živote nevideli.


Šéfino sa pochválil, že si ich doviezol osobne z Japonska, keď tam bol na jednom rokovaní. Všetci sme tak trochu zbledli závisťou a zabudli zavrieť ústa, no iba ja jediný som sa rozhodol dozvedieť sa o nich niečo viac. Alebo hoci aj všetko! Aj vďaka tomu som mal potom so šéfinom celý večer o čom kecať.

Čo to tie koi kapre vlastne sú

Koi kapre – nazývané aj nishikigoi alebo Cyprinus carpio po latinsky – sú vlastne pestrofarebné i jednofarebné ozdobné kapre, ktoré sa umelo vyšľachtili z divoko žijúcich kaprov v Číne. Pravdepodobne k tomu došlo už na začiatku letopočtu. Odtiaľ sa potom dostali do Japonska, ktoré je dnes jeho najvýznamnejšou chovateľskou krajinou.

Ako doviesť koi kapre k nám

Dovoz koi kaprov už dnes nie je nijaký problém. Vie vám ho plne zabezpečiť buď nejaký zväz alebo renomovaná firma, ktorá sa dovozom týchto nádherných japonských rýb zaoberá na profesionálnej úrovni. Prípadne, ak na to máte čas a peniaze, môžete si tie najkrajšie exempláre ísť prezrieť a povyberať priamo do Japonska vy sami.

Ja som sa však rozhodol pre spoľahlivú firmu, ktorá mi nielenže ponúkla celý ten zákaznícky servis – od úvodnej konzultácie až po dodanie rýb domov – ale i mnoho cenných rád. Dokonca i takých, ktoré mi neprezradil ani môj šéf.

Ja rybár, ty ryba

Som síce rybárom od malička, no ešte nikdy mi nenapadlo vytvoriť si vlastné jazierko s nejakými tými rybami. Možno som bol trochu lenivý, alebo mi vyhovovalo pravidelne sa “vypariť z domu”, no hneď po tom, ako som tieto úžasné a majestátne ryby zazrel, musím priznať, že môj postoj k rybám, rybkám a rybičkám sa dosť zásadne zmenil.

Už to pre mňa nie je len o tom zobrať si udicu, stoličku či podberák a stráviť mimo domu celú noc. Skôr o tom, že si môžem urobiť nejaké to krásne jazierko aj u seba na záhrade a môžem sa s ním všetkým pochváliť. Verte či nie, ale aj vaša žena bude rada, ak budete svoj voľný čas tráviť spoločne s ňou, pozorujúc z terasy či z chodníka tie vaše krásne exempláre. Popíjajúc pri tom nejaké to kvalitné vínečko… Je to určite lepšie, než by sa mala o vás strachovať a vymýšľať si v hlave kadejaké hororové scenáre, čo sa vám asi tak mohlo stať. Tiež mi to bolo párkrát vyčítané a nemal som z toho dobrý pocit.

Teraz sa už však všetko zmení, pretože “moje” koi kapre mi už každú chvíľu prídu domov a spolu s mojou ženou ich s veľkou pompou privítame. Už sa na to neskutočne teším, pretože som si vedomý, že je pre ne všetko dokonale a bezchybne pripravené. Ide mi predsa o to, aby sa u mňa mali dobre, aby boli zdravé a šťastné, ako sa len “ryba vo vode” môže mať. Plus aby mohli mať veľa potomkov.

V lete som pre ne vlastnoručne vybudoval nádherné záhradné jazierko, kde budú len moji “koíci”. Naštudoval som si o nich všetko, čo sa len dalo, o ich správaní, kŕmení, i rozmnožovaní. Dokonca aj šéfino mi prišiel čo-to poradiť, aj keď reálne stavať a chystať, to veru nie… Na to som si zavolal raz kolegovcov, a raz zase kamošov. Viem však, že aj keď môj šéf na jazierku nemakal, aj tak mi už dosť pomohol svojimi tipmi, a verím, že mi neprestane radiť ani neskôr. Ani vtedy, keď tí moji kapríci budú väčší a krajší, než sú teraz tí jeho…

Kaprie dvojičky- to nehrozí

Koi kapre sa najčastejšie vyskytujú v bielej, čiernej, červenej, žltej, modrej a krémovej farbe. Jednotlivé typy a podtypy koi kaprov sa od seba odlišujú práve svojím jedinečným sfarbením a vzorovaním, ktoré býva naozaj veľmi atypické a rôzne. Väčšina týchto rýb má na sebe výrazné, farebne kontrastné machule a škvrny, no občas sa vyskytujú aj pásikavé, bodkované alebo “počarbané” jedince.

Samozrejme, čím je koi kapor väčší a kontrastnejší, tým je vzácnejší. Hovorí sa, že pri tých viacfarebných koi kaproch nikdy nenájdete rovnako sfarbených jedincov… Až také sú tie ryby originálne a nezameniteľné. Asi aj preto si ich ich majitelia tak veľmi vážia, ľúbia ich, a dokonca im aj dávajú mená.

Obyčajne sa vraj dožívajú okolo 35 rokov, no vraj boli aj prípady, keď sa dožili stovky, a viac. Od renomovaných japonských chovateľov si môžete objednať nádherné koi kapre rôznych druhov, sfarbenia i veľkostí.

Všeobecne sa koi kapre delia do 13 základných skupín, pričom najznámejšími a najobľúbenejšími z nich sú druhy Kohaku, Showa, Kujaku, Utsurimono, Sanke, či Kawarimono. A práve tie japonské, s certifikátom vystaveným priamo od japonského chovateľa, sú zárukou kvality, zdravia a krásy. Zvyčajne sú to tie najkrajšie sfarbené koi kapre na svete, dosahujúce dĺžku aj vyše jedného metra.

“A chlape, co to jako žere?”

Koi kapre sú tak ako obyčajné kapre všežravé ryby a možno ich kŕmiť rôznymi vecami. Nepohrdnú takmer ničím, rovnako ako ich divo žijúci príbuzní. Najlepšie však bude, ak ich budete kŕmiť kvalitnými krmivami špeciálne určenými pre koi, a najčastejšie sa vyskytujúce v podobe granúl.

Potrava pre koi kapre by mala byť kvalitná, vyvážená a plnohodnotná, aby ste vaše kapre preventívne chránili od všetkých chorôb a parazitov. Správna výživa je základom pre dobrú kondíciu rýb, a preto by ste na jej kvalite rozhodne nemali šetriť.

S kŕmením rýb granulami sa začína vtedy, keď teplota vody v jazierku dosiahne aspoň 10 stupňov Celzia. Naopak, prestáva sa s tým vtedy, keď sa teplota vody vyšplhá nad 30 stupňov. Celé kŕmenie, jeho množstvo a intenzita, teda závisí od teploty vody vonku – tým pádom vlastne od aktuálneho ročného obdobia.

Všeobecne to teda platí tak, že v zime, keď mrzne, ryby nekŕmite, a s kŕmením začnete až na jar, keď sa aj koi kapre dávajú viac do pohybu a začína im aj viac chutiť. Granule, určené na jar, by mali obsahovať zvýšený podiel tuku, kým koncom leta sa hodia skôr tie s vyšším podielom bielkovín, ktoré urýchľujú ich rast. Výber a dávka rozhadzovaných granúl však závisí aj od druhu koi kaprov a od ich momentálnej kondície a veľkosti.

Okrem základných a univerzálnych krmív, ktorými sú teda najmä granule, však ryby potrebujú aj niekoľko ďalších doplnkov Napríklad ide o rôzne doplnkové krmivá, vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a liečivá. Z vitamínov je to najmä vitamín C, ktorý zvyšuje ich imunitný systém, a z liečív najmä tie, ktoré ich chránia pred plesňami, baktériami, vírusmi a parazitmi. Okrem toho, v kvalitných granulách sa hojne vyskytujú aj karotenoidy, čo sú farbivá udržujúce dokonalé sfarbenie rybích šupín.

V lete sa ryby môžu dokrmovať hoci aj listovým šalátom, hráškom, pomarančom, či melónom z vašej záhrady. Akékoľvek koncentrované krmivá a liečivá pre ryby však nakupujte len v preverených obchodoch či eshopoch, o ktorých viete, že si za svojou kvalitou a profesionalitou stoja. Výborné sú najmä tie originál japonské, za ktoré si síce priplatíte, ale zase obsahujú aj viac krylu, spiruliny a bieleho rybieho mäsa, zlepšujúcich lesk a jas vašich koiov. A to predsa chcete aj vy.

Pomôcky pre chov koi kaprov

Ryby neutopíte, to už asi viete… Môžete ich však vyloviť, zabiť a zjesť. Prípadne ich len chytiť, pohladiť a pustiť späť do vody. Áno, aj tak sa to dá… A predovšetkým koi kapre sú tými vyvolenými a kráľovskými rybami, ktorým sa to stáva najčastejšie. Chovajú sa totiž skôr pre svoju krásu, než na bežnú konzumáciu.

Vedeli ste ale, že ryby sa dajú aj uspať? Slúži na to špeciálne anestetikum a robí sa to najmä vtedy, keď chcete rybu podrobnejšie vyšetriť, prípadne jej urobiť umelý výter. To znamená vytlačiť z nej ikry, ak je to samica, či vybrať mlieč, ak je to samec. S uspanou rybou sa narába rýchlo, ale hlavne jemne. A akonáhle je to možné, púšťa sa späť do vody, kde sa postupne preberie.

Okrem kvalitne postaveného a efektného záhradného jazierka, s ideálnou teplotou okolo 20 stupňov, si však koi kapre toho vyžadujú oveľa viac. Myslím tým rôzne pomôcky pre chov koi kaprov – najmä na ich držanie, prenášanie a rozmnožovanie.

Pri vytláčaní ikier z ikernačiek sú to napríklad nádoby na ikry a pri výbere mlieča z mliečňakov zase injekčné striekačky. Okrem toho sa pri takomto umelom rozmnožovaní používajú aj vytieracie kefy a chovne s jemnou sieťkou. Tam sa z naukladaných oplodnených ikier vyliahnu malé, no pritom plne samostatné plody.

Čo sa týka bežnej starostlivosti o ryby a jazierko, nevyhnutnými pomôckami pre chov koi kaprov je jazierkový vysávač, tepelné čerpadlá na vodu, filtre s rôznymi filtračnými materiálmi, skimmre, UV lampa, ozón, podberáky, sieťky, teplomery, testy kvality vody a rôzne chemické prípravky, zabezpečujúce rybám maximálne kvalitnú, správne okysličenú a vždy čerstvú vodu.

Zo začiatku možno priveľa neznámych vecí, ale verte tomu, že pohľad na vaše koi kapre vám to všetko vynahradí!

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s