Otvorím tam dvere aj niekoľkokrát denne. Keďže nás je doma dosť, tie ranné čakania už prestávajú baviť nielen mňa, ale aj ostatných členov rodiny. Preto som sa rozhodol vynoviť si túto tak dôležitú miestnosť v dome. Na základe rôznych rád a praktík, ktoré sa ku mne dostali, by som vám rad predstavil, ako si môžete zariadiť kúpeľňu.

Čo je veľmi dôležité zohľadniť, ak chcete zariaďovať kúpeľňu, je fakt, či bývate v dome alebo v byte. Je samozrejmé, že bývanie v dome vám poskytne omnoho viac priestoru a omnoho viac inšpirácií, ako pekne si môžete kúpeľňu prerobiť. Takže všetko závisí od veľkosti kúpeľne. Správne usporiadanie nábytku vám môže poskytnúť oveľa krajší čas strávený pred zrkadlom alebo v sprche. Či už je kúpeľňa malá alebo veľká, uvedomte si, že výber farby podlahy a stien by ste mali zvážiť na začiatku, pretože meniť tieto parametre každý mesiac nie je vôbec funkčné.

Ak už máte predstavu, ako by sa vám to najviac páčilo, môžete pozerať po vhodnom nábytku do tejto miestnosti. Ešte predtým, ako si predstavíme, čo všetko by naša kúpeľňa mala mať,  načrtnime si, kde je najvhodnejšie miesto v dome pre ňu. Viete, kde je najvhodnejšie miesto pre toaletu a aké farby sú teraz trendy?

Podľa mnohých názorov by naša kúpeľňa mala oplývať farbami. To však neznamená, že všetko v našej kúpeľni bude rôznej farby. Znamená to, že pri vstupe do kúpeľne by sme mali cítiť sviežosť a vniesť farbami trochu svetla do tejto miestnosti. Ak to je zrealizovateľné, dokonalé by bolo, ak by sa v kúpeľni nachádzalo aj okno, ktoré by práve to požadované svetlo do kúpeľne vnieslo. Ak však takéto možnosti nemáte, posilnite tento priestor dúhovým krištáľom alebo špirálou DNA.

Svetlo do kúpeľne vnesiete aj svetlým výberom farieb, či už podlahy alebo obkladačiek na stenu. Samozrejme, čierno-biela kombinácia azda nikdy nevyjde z módy – aj čo sa týka zariaďovania kúpeľne, dajú sa tieto farby veľmi elegantne využiť. Keď to však s čiernou farbou veľmi preženiete, výsledný efekt môže pôsobiť dosť depresívne. Ak by ste sa rozhodli pre túto farebnú kombináciu, dôležité je neprehnať to s čiernou farbou, ktorá môže navodiť pocit stiesnenosti a v prípadoch malej kúpeľne sa môže ten priestor opticky ešte viac zmenšiť.

Kde v dome by sme mali umiestniť kúpeľňu? Najlepšie urobíte, ak ju umiestnite do východnej alebo juhovýchodnej časti. Umiestňovať by sme ju naopak nemali hneď oproti vstupu alebo nad vstupom do domu a takisto by sme sa mali vyhnúť tomu, aby sa kúpeľňa nachádzala vedľa spálne.

Na čo musíme dbať pri zariaďovaní kúpeľne

Pri malých kúpeľniach to budete mat so zariaďovaním ťažšie. Ak ste si vysnívali krásnu dizajnovú kúpeľňu, je potrebné si uvedomiť, že primárna funkcia kúpeľne by mala byť hygienická a až potom relaxačná a pri kúpeľniach s menšími rozmermi to platí dvojnásobne. Je logické, že do malého priestoru nedostanete vaňu aj sprchový kút zároveň a už vôbec nie viac kusov nábytku.

Priestor kúpeľne

Nielen pri rozmerovo menších kúpeľniach je dôležité, aby sme najväčší priestor venovali miestu pred umývadlom. Dvierka skriniek sa musia dať otvoriť dokorán a ku všetkému by sme mali mať pohodlný prístup. Veľa ľudí, samozrejme aj ja k nim patrím, robí tú chybu, že priestor v kúpeľni zaprace rôznymi vecami a spotrebičmi, ktoré sa tu v konečnom dôsledku ani nachádzať nemusia. Mnoho názorov vidí tento problém práve v práčke.

Ak nám to veľkosť vášho príbytku dovoľuje, mali by ste práčku uložiť napríklad do chodby, komory, alebo samostatnej miestnosti určenej na pranie. Pre väčší komfort sa môžete rozhodnúť nainštalovaním dvojumývadla. Ak zariaďujete menšiu kúpeľňu bolo by dobré zvoliť si tie s menšími rozmermi.

Vaňa?

Dôležitou súčasťou nášho života je starostlivosť o naše telo a jeho pravidelná hygiena. Výber vane alebo sprchovacieho kúta je na každom jednom z vás. Výhody vane ocenia najmä deti, ktoré sa v nej kúpu veľmi radi. Ale jej cenu si uvedomíte aj vtedy, keď budete potrebovať namočiť bielizeň.

Vaňu tiež volia tí, ktorí disponujú väčšími rozmermi kúpeľne. Dnes si môžeme vyberať z mnohých druhov vaní, od tých rohových, ktoré viac vyniknú vo väčších kúpeľniach, cez vane voľne stojace alebo obložené.

Sprchovací kút

K čomu sa však v súčasnosti pri zariaďovaní kúpeľne prikláňa čoraz viac ľudí je výber sprchovacieho kúta. Ten v prvom rade zaberie v mnohých prípadoch menej miesta a nevyjde vás draho, keďže namiesto sklenených dverí môžete použiť len záves. Ak sa však rozhodnete pre sklenené dvierka, máte možnosť voľby z otváracích alebo zásuvných na koliesok.

Pre väčšiu životnosť, a aby ste sa vyhli veľmi skorým reklamáciám, dobrou voľbou budú práve otváracie dvierka, keďže kvôli zanášaniu majú kolieska veľmi nízku životnosť. Veľkosti sprchovacích kútov sa pohybujú od tých menších až po tie optimálne. Takisto tvar vaničky je dôležitý, keďže spomedzi štvorcového, zalomeného a oblúkového práve ten posledný typ šetrí najviac miesta.

Ako som už spomenul, najdlhšiu úvahu venujte priestoru pred umývadlom. Či už si zvolíte jedno alebo dvojumývadlo, dbajte na to, aby malo šírku aspoň 50 cm. Ale priestor okolo neho musí byť väčší, keďže človek potrebuje pri každodennom čistení zubov alebo pri česaní ohnúť ruky – na to je vhodný priestor aspoň 90 cm široký.

Niektoré kúpeľne sú natoľko malé, že sa do nich klasické umývadlo nezmestí. Voľbou môže byť aj umývadlo s menšími rozmermi alebo, a to v úplne krajnom prípade, použite umývadlo rohové. Súčasné ponuky typu umývadla sú tiež rôznorodé. Od zapustených, samostatne stojacich až po závesné. Práve pri typoch závesných a zapustených je výhoda v priestore pod nimi.

Pohyb v kúpeľni

Často pri zariaďovaní nemyslíme na ukladací priestor, ktorý môžeme získať aj v tejto miestnosti v dome. Ukladacie skrinky, ktoré sa nachádzajú pod umývadlom, môžete využiť na rôzne pomôcky na upratovanie a čistiace prostriedky. Do väčších kúpeľní zase volíme voľne stojace solitérne umývadlo. Zrkadlo nad umývadlom je pre mnohých z vás neodmysliteľnou súčasťou.

Veľké zrkadlá môžu spríjemniť celkový pobyt v kúpeľni. Ak si chcete zrkadlá nad umývadlom osvetliť, urobte tak použitím bočných svetiel, ktoré zabránia neželaným tieňom. Cesta, ktorá vedie k umývadlu, by mala byť čo najkratšia a priama. Povrch, ktorý zvolíte pri výbere, či už vane alebo umývadla, je tiež dosť dôležitou časťou. Výberom povrchu, ktorý odpudzuje kvapky, sa vyhnete vodnému kameňu.

Toaleta

Ďalšou dilemou, ktorú riešite pri zariaďovaní kúpeľne je WC. Každý preferuje niečo iné. Ak ste sa rozhodli mať oddelenú miestnosť pre WC, je vhodné, aby tam bolo k dispozícii aj malé umývadielko.

Ak sa rozhodnete vložiť WC do kúpeľne, voľte radšej menšiu toaletnú misu a dbajte na to, aby priestor pred záchodom bol dosť veľký. Najviac miesta v kúpeľni zaberie záchod umiestnený v rohu miestnosti. V minulosti sa využívali hlavne stojaté WC s nádržkou buď nad alebo za záchodovou misou. V súčasnosti sa však trendy posunuli aj v tejto oblasti a inštalovať sa začali závesné WC so skrytým splachovačom.

Nezabúdajme na úložný priestor

Pre mnohých z nás je čas strávený v kúpeľni chvíľkou relaxu a skrášľovania sa – najmä pre ženy. Tie si môžu zaobstarať rôzne elektrospotrebiče do kúpeľne, ktoré im v každodennom skrášľovaní pomôžu. Patrí medzi ne napríklad klasický sušič vlasov, držiak na tento sušič alebo rôzne prostriedky na úpravu vlasov. Od žehličky na vlasy cez natáčky až po rôzne druhy kuliem.Práve skrinky, ktoré som spomínal pri umývadlách, sú na tieto zväčša ženské vecičky dokonalým priestorom.

V malých kúpeľniach je obzvlášť dôležité udržiavať poriadok, a preto na očiach nechávajte len veci dennej potreby, ostatné je vhodné skryť do skriniek alebo zásuviek. Obchody, ale aj internetové stránky nám ponúkajú moderný kúpeľňový nábytok. Často však to, čo je u nás rozhodujúce, je práve cena a veľkosť našej kúpeľne.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s