Súčasťou rekonštrukcie staršieho domu, do ktorej sme sa už cez leto s manželkou pustili, je aj výmena strechy. Keďže investícia do strechy je dlhodobá, vždy si ju treba riadne premyslieť. My sme zvažovali medzi pálenou a betónovou škridlou, no narazili sme aj na iné alternatívy ako maloplošné vláknocementové šablóny, asfaltový šindeľ alebo plechovú krytiny. Čo z toho je najlepšie?

To vám asi nikto presne nepovie. V rôznych odborných článkoch som sa dočítal rôzne informácie a myslím si, že záleží iba od autora, ktorý materiál uprednostní a označí ho ako najlepší. Či už je to tehla, betón, vláknocement alebo plech. Mojím cieľom je skôr opísať výhody a nevýhody týchto materiálov, aby si už potom každý mohol zhodnotiť, čo je pre neho najlepšie.

Tradičná pálená a betónová škridla

Ide o najčastejšie používané materiály a aj dnes sa stretnete s ľuďmi, ktorí sa stále nevedia rozhodnúť, či je lepšia pálená keramická alebo betónová škridla. Možno sa nevedia rozhodnúť preto, lebo ich vlastnosti sú do veľkej miery podobné, a preto záleží najmä na majiteľoch a dome, ktorú verziu uprednostnia.

Vo všeobecnosti môžem podľa toho, čo som si naštudoval, tvrdiť, že obidva typy škridiel už spĺňajú základné predpoklady, aby boli považované za kvalitné a bezpečné.

Odolnosť, životnosť a iné vlastnosti

Základom je, aby strecha vydržala veľa. Najmä teraz, keď sú výkyvy počasia na dennom poriadku. Hovorí sa, že o niečo odolnejšia je betónová škridla, a stretol som sa aj s tým, že lepšie odoláva mrazu. No myslím si, že kvalitná pálená tehla od overeného výrobcu sa tej betónovej už vo všetkom vyrovná.

Veď odolnosť a životnosť obidvoch typov škridiel garantujú výrobcovia niekedy aj tridsaťročnou zárukou. Preto by ste sa namiesto každým vyzdvihovaných perfektných vlastnostiach mohli zamerať napríklad na dĺžku záruky ako na dôveryhodný údaj. Znamená to, že výrobca svojmu výrobku verí a stojí za jeho kvalitou.

Porovnateľné pri betónovej a pálenej škridle sú aj ich tepelnoizolačné a zvukoizolačné vlastnosti. Pre oba typy je samozrejmá vyššia kvalita, čo sa týka zadržiavania tepla a hluku.

Nosnosť krovu

Smerodajné vo vašom výbere, akú škridlu na strechu, by mohol byť krov. Vo všeobecnosti sú betónové krytiny o niečo ťažšie ako tie tehlové. Preto, ak prerábate starší dom, a máte aj starší krov, ktorý sa nechystáte meniť, vyzerá byť pálená škridla ako lepšia voľba. No opäť je to len na vás, čo si zvolíte. Po nejakom hľadaní by ste narazili aj na betónové škridle, ktoré vážia rovnako alebo podobne ako pálené.

Montáž a cena

Aj keď si svojpomocne robíte takmer celú prestavbu alebo stavbu, podľa vlastných skúseností vám odporúčam, aby ste strechu nechali na odborníkov. Strecha je jednoducho dôležitá investícia, pričom výrobca si na to, aby ste si mohli uplatniť záruku, ako podmienku často kladie presnú a odbornú montáž.

Ak si aj napriek tomu myslíte, že to nebude problém, stavte radšej na betónové škridly. Niekde som si prečítal, že majú menej drážok, a preto sa ľahšie pokrývajú. Nepodceňte však podkladovú fóliu, aby sa vám medzi šindle nedostal dážď alebo sneh.

Ceny škridiel sa na trhu pohybujú rôzne, preto závisí najmä od výrobcu. Podľa môjho názoru je však strecha niečím, na čom sa neoplatí šetriť, preto bude lepšie, ak sa namiesto na cenu budete pozerať na kvalitu. Dajte radšej prednosť dlhej životnosti a vysokej odolnosti.

Plechová krytina

Ak aj napriek vyššie spomenutej rade, chcete ušetriť, zvážte plechovú krytinu. Vo všeobecnosti je výrazne lacnejšia ako škridle a je napríklad vhodná aj na rovnú strechu, čo škridle nie sú. Z druhej strany, ak počujete o prípadoch, že silný vietor odtrhol strechu z nejakého domu alebo sa prevalila pod ťažkým nánosom snehu, ide najmä strechy plechové. Jednoducho plech nie je stavaný na veľkú záťaž, preto si jeho výber treba dobre zvážiť.

Vláknocementové šablóny

Vláknocement je najnovší trend súčasného stavebníctva. Ide o veľmi pevný a odolný materiál, ktorý je vhodný na viaceré časti domu. Ak zháňate nejakú alternatívu voči tradičným škridlám, ste na dobrej ceste.

Na tzv. šablónové strechy sa používajú tzv. maloplošné šablóny. No a teraz jednoduchšie. Ide v podstate o malé platničky rôznych tvarov vyrobených z vláknocementu. Tie sa na streche ukladajú na seba s tým, že sa vždy časť prekrýva.

Výhoda tejto strechy je v tom, že ide o pomerne rýchly spôsob pokrytia. Taktiež vláknocement ako materiál je mrazuvzdorný a nehorľavý. To znamená, že perfektne odoláva poveternostným podmienkam. A zaujímavosť na záver – je ľahší ako betón, čiže ani zbytočne nezaťaží krov.

Asfaltový šindeľ

Jednou z možností pri pokrývaní strechy je aj asfalt. Asfaltový šindeľ je tiež skladaná krytina, ktorá je okrem všetkého aj ľahká. Dočítal som sa, že výhodou asfaltu je jeho kombinácia pružnosti a pevnosti. Pri asfalte si však dajte pozor na jeho životnosť. Stretol som sa aj s informáciou, že asfaltová strecha vyžaduje pomerne častú údržbu.

Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, dobre si svoj výber premyslite. Strecha je dlhodobá investícia, ktorá vás môže aj prežiť. Nenechajte preto nič na náhodu a radšej ako na nízku cenu stavte na kvalitu a dlhú životnosť materiálu. Mne sa to oplatilo.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s