Glaukóm je zákerné ochorenie s vážnymi následkami. Do môjho života sa priplietol naozaj nepozorovane. Včasné odhalenie a správna liečba mi však zrak zachránili.

Až do nástupu do nového zamestnania som o glaukóme nemal ani tušenia. Všetko sa zmenilo v okamihu, keď som z práce musel absolvovať povinnú preventívnu prehliadku očí. Je zaujímavé, že s vlastnými deťmi som k očnému chodil stále, no zájsť si k nemu mi vôbec nenapadlo. Diagnóza? Glaukóm (zelený zákal). Nechcelo sa mi veriť, že k slabozrakosti sa pridala aj takáto pliaga.

Prvé príznaky

Priznám sa hneď. Občas som videl trochu rozmazane, cítil tlak v očiach a tupú bolesť na bočnej strane hlavy. Vždy to však po krátkom čase odznelo samo od seba. Myslel som, že ide o obyčajný stres a prepracovanosť, veď sa denne točím v kolobehu zvanom práca, deti, manželka a povinnosti v domácnosti. Odborné vyšetrenie s takmer nulovými symptómami? Nebol dôvod. Navyše nemám ani 35 rokov, zelený zákal je predsa chorobou starých ľudí.

Špeciálny prístroj odhalil ochorenie

Poriadny šok prišiel však až vo chvíli, keď som zistil, že neliečený glaukóm môže viesť k strate zraku. Rozhodol som sa ďalej nečakať – napriek obavám z výsledku som sa objednal na odborné vyšetrenie na očnú kliniku, ktorú mi odporučila dobrá kamarátka. Po vyšetrení špeciálnym OCT prístrojom bolo všetko nad slnko jasnejšie. Hoci som mal iba 34 rokov, trpel som priamym glaukómom s otvoreným uhlom na pravom oku. No neznie to hrozne?

Príznaky sú nenápadné

Podľa všetkého som nebol jediný, kto si toto pomerne závažné ochorenie zrakového nervu nevšimol. Príznaky sú spočiatku naozaj minimálne a človek môže na sebe badať podozrivé zmeny, až keď je ozaj neskoro. Rozmazané videnie mi teraz dávalo konečne zmysel.

Ako som sa tiež dozvedel, spomínanú bolesť v oblasti hlavy a v očiach mi spôsoboval vysoký vnútroočný tlak. Vysvetlenie lekára ma najskôr poriadne vystrašilo. Zelený zákal sa vraj nedá odstrániť úplne, lebo zrakový nerv je už sčasti poškodený. Jedinou cestou je zastavenie postupného poškodzovania nervových vlákien. Varovanie odborníka bolo jasné: ak nezačnem s liečbou ihneď, zarábam si na obrovský problém. Hrozba totálnej slepoty v 34 rokoch? Ti musí…

Našťastie som natrafil na naozaj skvelého očného chirurga, ktorý sa s takouto diagnózou zrejme stretáva u nič netušiacich pacientov často. Bolo mi jasné, že hoci nie je môj stav dobrý, vďaka náhodnej prehliadke z práce a moderným vyšetrovacím prístrojom som si zrejme zachránil zrak.

Kvapky sa stali súčasťou každého dňa

Od očného chirurga som odišiel domov s receptom na špeciálne kvapky, ktoré mali za úlohu postupne znižovať môj pomerne vysoký vnútroočný tlak. Kvapkal som si ich podľa pokynov dvakrát za deň. Postupne sa mi nepríjemné pocity a bolesti vracali čoraz menej. Musel som sa však naučiť obrovskej disciplíne a presnému režimu. Žiadne vynechanie dávky ani počas choroby či dovolenky neprichádzalo do úvahy.

Bez kvapiek sa mi totiž rapídne zvýšil tlak a okamžite dochádzalo k poškodzovaniu nervu. Čo mi však stále nedalo pokoj, bola otázka: Ako je možné, že práve ja v takom veku bojujem s glaukómom?

Zelený zákal môže vzniknúť naozaj z rôznych príčin, či už vekom, dedične, alebo napríklad aj fyzickým poškodením zraku. Nič z toho však na mňa neplatilo. Viac sú vraj ohrození fajčiari a cukrovkári. Ale ani jedno z toho som nebol. Rozuzlenie prišlo pri najbližšej návšteve mojich rodičov.

Príčiny zeleného zákalu

Keďže som sa  pred rokmi presťahoval s manželkou a deťmi do mesta vzdialeného od rodiska stovky kilometrov, na návštevu našich chodíme zriedka. Mamke síce poctivo každý týždeň brnknem, no o novej diagnóze som jej cez telefón nechcel hovoriť.

Keď ma však videla, ako si dávam kvapky do očí, musel som s diagnózou von. Uistil som ju, že môj stav sa našťastie zlepšuje a nič mi nehrozí – pokiaľ nezabudnem na svoje kvapky. Najväčší šok som však nakoniec zažil ja. Vraj aj jej otec – môj dedo trpel v staršom veku zeleným zákalom. Tak predsa genetika! Ako som mohol na také čosi zabudnúť?

Bol som síce ešte celkom malý, no matne si pamätám, že dedo v posledných rokoch svojho života takmer úplne stratil zrak. Vnímal som to vtedy ako dôsledok jeho vysokého veku. Aj tak by som ako dieťa len ťažko pochopil, čo je zelený zákal a vnútroočný tlak. Nanešťastie dedo nemal vo svojej dobe také možnosti diagnostiky a liečby ako mám dnes ja. Jeho choroba sa dostala až do toho najťažšieho štádia.

Keď nič nefunguje

Postupne som sa vrátil do kolobehu bežného života, kvapkanie sa stalo pevnou súčasťou každého dňa. Po mesiacoch som si na tlak v očiach ani nespomenul. Čosi však prestalo byť v poriadku. Pomaly a postupne sa mi bolesti začali vracať naspäť.

S očným chirurgom sme sa dohodli na iných kvapkách, priebeh bol však taký istý. Po čase proste prestali fungovať. Ani následná kombinácia viacerých značiek mi nepomáhala. Po prvýkrát od zistenia toho, čo mi je, som začal byť kompletne zúfalý. Čo ak nakoniec ozaj oslepnem?

Chvalabohu doba od deda naozaj pokročila dopredu míľovými krokmi – podľa lekára som mal v tejto situácii na výber dve možnosti. Buď skúsim najskôr laserové ošetrenie, alebo rovno podstúpim operačný zákrok priamo na očnej klinike.

Rázny krok v podobe operácie

Rozhodol som nakoniec pre operáciu a môžem povedať len jediné – neľutujem ani jedno euro. Mal som obrovské šťastie, očná chirurgia, ktorú som si vybral, bola top. Rýchly zákrok vykonal skúsený lekár, ktorý má v tejto oblasti skúsenosti na nezaplatenie. V mojej situácii si človek viac ani priať nemôže.

A ako som na tom teraz? S glaukómom som sa naučil žiť, choroba ma však naučila niečo dôležité: zdravie očí sa nesmie nikdy podceňovať. Chvíľu mi to trvalo, no na preventívnu prehliadku zraku som nakoniec prehovoril najskôr manželku, neskôr aj svoje dve švagriné. Klasika – ani ony “tie preventívky” jednoducho nikdy neriešili. Našťastie sa u nich potvora menom glaukóm zatiaľ nepotvrdila.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s