S kamaráti sa riadime heslom „kto sa bojí, nech nechodí do lesa.“ Ten pomyselný les je to všetko za hranicou obydlí, divočina. Začína za dverami vlastného bytu. Sem-tam sa prihodí udalosť, z ktorej vznikne úraz. Ak to nie je niečo extra vážne, zranenie sa zahojí. Stačí zakopnúť alebo pošmyknúť sa.

Rád objavujem nové zážitky, tak aj na vlastnej koži najnovšie skúšam enduro motorku na výlety po našej domácej divočine. Učil som sa jazdiť najprv ako zapálený fanúšik motokrosu. Keď som videl ako chalani vyprašujú tobogany a lietajú nad lavicami, dal som si povedať. Za tisícku sa podarilo zohnal dvojtakt na zaškolenie.

Prvé jazdy, prvé pády

Keď som začal skúšať ostrejšiu jazdu, divoká motorka ma zhodila raz dva. Kým som jazdil pomalšie, boli to len také vyklopenia pri nezvládnutom elemente na trati. Sú tam prekážky, ktoré treba prekonať. Raz ma mašina vyklopila tak, že segment prekonal mňa a ja som preletel cez riadidlá. Po krátkom lete priestorom a dopade na ľavú ruku mi praskla kosť. Zem je predsa len tvrdá, žiadny mäkký pampúšik. Však aj motokros je jeden z tých športov, kde je kadekto každú chvíľu doudieraný, či horšie – polámaný.

Vyhodený zo stúpačiek s nedobre zaumieneným grifom so mnou udrelo o zem, ešte že som mašinu preletel, inak by ma privalila. Pri tom tvrdom dopade mi v ruke prasklo. Bolelo to ako sto čertov. Taký menší urgent. Aj ma tak prijali na úrazovke v nemocnici. Von som vychádzal s najmenej dvojmesačným odpisom na motorku. Ruka pofixovaná. Papiere z nemocnice v tej zdravej a hlavu zaplnenú nadchádzajúcimi vybavovačkami v poisťovni. Zavolať, pripraviť doklady, dohodnúť stretnutie s maklérom. Ešte, že to robí Jožo, kamarát už od školy. Chalanom, profi jazdcom, pre licencie na motokros porobil úrazové poistenia a jedno jednoduchšie som si zobral aj ja na tie moje víkendové tréningy. Na skúšku. Nebudem musieť všetko ohľadom poistky riešiť sám. Najprv som si myslel, že som sa nechal ukecať zbytočne, no po tejto príhode sa to oplatilo.

Za svoj úraz som dostal pár stoviek eur, príliš sladký zárobok to teda nebol, ale za peniaze od poisťovne som si zaplatil intenzívnejšiu rehabilitáciu. Každý vždy rieši, koľko dostane. Ja som skôr rozmýšľal, koľko mi to pomôže pri dávaní sa dokopy. Mašina, tej sa pomaly nič moc nestalo. Ľahko mi chalani pomohli vymeniť, čo bolo pokazené a mašinu som radšej šikovne predal a kúpil si kultivovanejšiu motorku, nie ostrú skúšačku. Peniazmi z úrazového poistenia, ktoré mi vtedy prišli na účet, som si zaplatil rehabilitáciu.

Drsný motokros, pot, adrenalín a ostré mašiny

Keď začal Jožo po strednej a aj počas výšky robiť popri škole všelijaké poistky, príliš sme mu neverili, že hovorí o poriadnej práci. Za našetrené provízie si časom kúpil motorku. Najprv enduro na vozenie. Vždy chcel mať motorku, ale skôr ako asfalt mal radšej šotolinu a vyšponovaný plyn. Na pretekoch bol vždy naším sprievodcom. Ešte stále sa pozná a pravidelne stretáva s kopou dobrých jazdcov s ostrými japoncami. Keď vypáli z roštu celé pole, už na prvej zákrute je to paseka. Jasné, že sa hneď na prvej občas niekto vysekne, ale nebýva to také vážne. Väčšinou padlý ešte mašinu nakopne a páli za poľom.

Ako tak pravidelne chodievame na motokros, sledujem, aké pády sa jazdcom dokážu prihodiť. Nie všetko by som asi prežil. Zletieť z mašiny, napríklad na dvojákoch, sa dá hneď. Tam sa padá dosť často. Neraz jazdcov ratujú zdravotníci a z pretekov odvážajú sanitkou a ak je to zlé, tak vrtuľníkom, rovno do nemocnice. Jožo potom pre tých, ktorých pozná, vybavuje veci s poistkami. Na ďalších pretekoch sa s nimi potom stretávame, keď už mávajú ruky–nohy v sadre. Jožo mi prerátal, koľko títo chalani utopia na úrazovke. Celkom rýchlo som pochopil, že bez toho by už dávno nejazdili. Vždy za úraz niečo dostanú. Každý z nich má svoj príjem a keď sa dolámu, odškodné z poistky tú dieru v rozpočte aspoň trochu zaláta.

Bezhlavo do neznáma

My, roadtriperi, máme úrazovku aj v celoročnom cestovnom poistení. Podľa toho, čo už každý z nás prežil a mal dolámané, niet sa ani čomu čudovať. Najväčší dobrodruh z našej partie je Roman. Keď sa raz za štvrťrok stretneme a počúvam jeho príbehy z víkendových výjazdov, niekedy neveriacky hltám každé jeho slovo. Naposledy peril, keď rozprával príhodu o tom, ako rozbalil piatok večer s kamošmi z práce v bratislavských uliciach.

Keď popisoval večer, bol to jeden z typických letných piatkov v živých uliciach mesta. Ale keď povedal, že vytriezvel vo vlaku cestou do Prahy, začali sme počúvať oveľa pozornejšie. Akým zvláštnym pričinením sa vybral do stovežatej, je nám doteraz záhadou. Partia k životu. Roman sa vtedy z toho tripu vrátil dosť doráňaný. Podľa toho, čo si pamätal, zakopol a zrúbal sa ako vrece zemiakov. Natrhnuté obočie a zlomená záprstná kostička na ruke boli hneď na svete.

Sem tam si porovnám, aké sa dá vybaviť cestovné poistenie. Hlavne vtedy, keď ma pochytí vášeň pre niečo neobjavené. Lenže aj pre jazdu na koni sa oplatí mať na poistke úrazové krytie. Kapitálovo šetriť ma učili už rodičia. V šestnástich, keď mi prišla prvá dotácia, som čosi použil na ďalšie poistenie a po strednej bolo na financovanie univerzitných semestrov. Tie som po dva razy upísal už v máji, aby som dve letá strávil v Anglicku na librových zárobkoch. Otec ma ale vždy učil, že čím väčší zárobok chcem, tým väčšie riziko a teda zodpovednosť musím znášať. O tom, že šetriť a predvídať sa oplatí, hovorieval vždy.

Keď sme s bratom začali v škole hrávať futbal, zavolal nás, keď podpisoval naše poistky, to bol môj prvý kontakt s úrazovým poistením. Mne s bratom to bolo tak trochu jedno, hlavne, že sme hrali a úrazy nikto z nás extra neriešil. Mladí a nezničiteľní, s úsmevom sme sa naháňali za loptou. Ale čím som starší, tým viac si uvedomujem hodnotu zdravého tela a čo všetko dokáže pokaziť PN-ka s úrazom. Tú dieru v rozpočte potom ťažko zalátať.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s